Motywacja - a może by coś zmienić, a może by poczekać?

„Dlaczego kura przekroczyła ulice?” 

Takie pytanie zadaje sobie autor książki  "Motywacja Perspektywa Biologiczna, psychologiczna i środowiskowa." Lambert Deckers

To filozoficzne pytanie rozpoczyna naszą podróż po niuansach ludzkiego "być i działać" lub "być i nie działać".

W dzisiejszym poście tamta motywacji - Co zrobić, aby zachciało się wystarczająco mocno i pozostać w trybie bycia zmotywowanym?

Jak przybliżyć się do odpowiedzi, dlaczego nie robimy kolejnego kroku, mimo że wszystkie znaki na Ziemi i Niebie mówią, ze to już czas...np. przejść na drugą stronę ulicy, jak to pierzaste stworzenie. 

 


Gramatyka Motywacji

Motywacja - proces, w którym osoba jest popychana lub przyciagana w stronę wybranego stanu końcowego 

Zmotywowanie - przejście do działania lub zmiana działania.

Popęd - odwołuje się do motywacji wynikającej z deprywacji. Działa jak bodziec wewnętrzny, który motywuje do zmniejszenia popędu. 

Podnieta - oczekiwana nagroda lub wydarzenie awersyjne występujące w środowisku = istotna cecha srodowiska, która motywuje do unikania lub dążenia w jakimś kierunku.

Pozytywne podniety - Przewidywanie pozytywne konsekwencje. Przykład -wzrost poczucia wartości, duma rodziców, podziw otoczenia nad wypracowaną piękną sylwetką, motywuje do regularnej aktywność ruchowej. 

                                   
 

Sunshine | Nike

 Nike - Youtube

Negatywne podniety - Przewidywanie negatywnych konsekwencji. Przykładowo -obawa dziecka, że jeśli rodzic odkryje skradzionego lizaka, to go zabierze, motywuje do ukrywania się z lizakiem i zajadania go w tajemnicy.  

                                   

Popychanie -  siła  do podjęcia działania bazująca na  dążeniu do zaspokojeniu potrzeby. Przykład: gdy  jesteśmy głodni, potrzeba zaspokojenia głodu, popycha nas  to do poszukiwania przekąski. Zaspokojenie głodu prowadzi to do nasycenia potrzeby fizjologicznej , "przysłowiowy talerz zupy daną osobę przestaje interesować". Gdy jest nam zimno, od zarania dziejów szukamy ciepła i schronienia, gdy mieszkamy w ciepłym mieszkaniu, nic nas nie popycha do poszukiwania ciepłego schronienia....jak w filmie "Waka o ogień" z 1981 roku.

                                    

Walka o ogień - Imdb La Guerre du feu - 1981 

Przyciąganie - siła  do działania bazująca na naszym wyobrażeniu o przewidywanym wzroście naszej wartości, gdy osiągniemy dany cel. Poziom przyciągania uzależniony jest od systemu wartości danej osoby. Przykładowo, ktoś motywuje się do długotrwałego wysiłku/ przyciąga go pomysł ukończyć studiów wyższych np. medycznych, ponieważ po ich ukończeniu, osiągnie w swoich i swoich bliskich oczach sukces. Inna osoba, dzięki ciężkiej pracy i talentowi, ćwicząc wytrwale, osiągnie niezwykłe wyniki sportowe, co wywoła podziw ogółu i jej satysfakcje-wyobrażenie o sukcesie, podtrzymuje jej motywację do działania.
                                      

 Aleksandra Mirosław

 CLIMBING WORLD RECORD AT THE PARIS OLYMPICS
Eurosport - Youtube

Matematyka motywacji

Podniety + Popychanie + Przyciąganie +Popęd

                                                                                    =

MOTYWACJA

Na koniec dodałabym jeszcze, że w "motywacyjnej matematyce", ważna jest samoświadomość (deficytów i zasobów),  wiara w swoje siły, siebie i swoje możliwości - poczucie wartości  oraz stworzenie osadzonego realiach planu, aby cel móc osiągnąć...

Piramidzie Potrzeb Masłowa 

Słów kilka …o Piramidzie  Masłowa i  fikołkach logicznych potrzeb…w dzisiejszej pokręconej rzeczywistości.


Dla człowieka, który ma tylko młotek, wszystko, co napotyka, zaczyna wyglądać, jak gwóźdź.” – Abraham Maslow. 
Idąc dalej…dla człowieka, który ma pusty brzuch i jest głodny, wszystko, na co patrzy, będzie drogą do życia pokarmu, lub będzie pokarmem.  Zadając sobie pytanie, co nas popycha do działania, warto zatrzymać się nad „słowem”   kodem ewolucją pisanym.
Według teorii Maslowa, u podstawy potrzeb człowieka leży zaspokojenie potrzeb biologicznych – w kategorii fizjologia znajdują się – jedzenie, picie, sen, woda, potrzeby seksualne.

Wspinanie  się ku górze piramidy Maslowa, człowiek w sposób naturalny dąży do odbicia się od trampoliny zaspokojonych potrzeb fizjologicznych. Gdy osiągnął podstawowy poziom, dąży do jego stabilizacji -do  zaspokojonej  potrzeby bezpieczeństwa – poczucie bycia zdrowym, bezpiecznym w relacji z drugim człowiekiem, w poczuciu bezpieczeństwa finansowego, ale i  uniknięcia niebezpieczeństwa - „życiowej siekiery nad głową” – dąży do neutralizacji/ucieczki od zagrożenia  czyhającego na zewnątrz. 
Człowiek dąży do poczucia przewidywalności i pewności, że oczekiwania społeczne dotyczące zachowania, reguły i zasady życia społecznego ogólnie, będą respektowane. 
Na przykład możemy oczekiwać, ze przysłowiowy psychopaty, czyhającego za kotarką z nożem, podczas gdy my bierzemy prysznic – zostanie schwytany i nie będzie nam zagrażał. 
 

The Iconic Shower Scene | Psycho (1960)

Fear The Home Of Horror - Youtube

A gdy wyjdziemy z domu, świat będzie tak poukładany, że nie będą na nas czekać zagrożenie  śmiercionośnych chorób. 

Bezpieczeństwo według Maslowa to także  stabilność zatrudnienia i stabilność finansową.  Pieniądze, w odpowiednich warunkach to możliwości. Jest mówi przysłowie –„ a teraz porozmawiajmy poważnie…porozmawiajmy o pieniądzach.” Niestety nie każdy chce o pieniądzach rozmawiać poważnie, a traktowanie  na równi z szacunkiem pracy człowieka to wątek, nad którym pochyla się wielu fundacji i organizacji. 

Nie zawsze ciężka praca, równa się szczęśliwe ugruntowanie stabilności finansowej.  I teraz rzućmy kośćmi -  kilkoma faktami z  XXI wieku. Pandemia – izolacja – zakaz wychodzenia z domu – bo spadnie na nas przysłowiowa cegła z nieba– Covid 19. 

Wojna za wschodnią granicą,  jak wiatr przewracająca świat poczucia bezpieczeństwa finansowego, zdrowotnego, zasady życia społecznego wielu osób. Wobec tych faktów żaden człowiek nie pozostaje obojętny. Zagrożenie bezpośrednie, ale i bycie świadkiem strat inych osób, prowadzi do kryzysów. 

Wiele osób schodzi , lub spada do poziomu podstawowych potrzeb. Nawet po zaprzestana działania stresora,  nie ma ochoty się wspinać, czy zacząć budować podstawy pod wspinaczkę. Niektórzy nigdy nie wracają do wspinania  - rozwoju. Inni po przepracowaniu strat - wracają do wspinaczki  - przeżywają tzw.  potraumatyczny wzrost i powraca w nich myśli, że czas ruszyć w podróż ku górze.

 What is Post-Traumatic Growth? with Sonja Lyubomirsky

The National Institute for the Clinical Application of Behavioral Medicine (NICABM

Warto wspomnieć o traumie pokoleniowej i powiązanej z nim zamrożeniu, kolejny pokoleń osób, które nie miały kontaktu ze traumatycznymi wydarzeniami tu i teraz.  

Cytując fragment wywiadu - "Każdy z Nas ma jakieś tam szczyty do zdobycia w życiu. Tyle, że alpinistom trafiły się te największe, ale My też je zdobywamy. "Na temat wspinaczki po marzenia oraz tego, jak ważne jest otaczanie się ludźmi godnymi bycia obok, o pędzie do osiągania kolejnych szczebli, o potrzebie rozwoju - odsyłam do wywiadu Wandy Rutkiewicz - "Sto pytań do."

100 pytań do... Wanda Rutkiewicz (1989) 

Archiwum 100 pytań Do - Youtube

Mentalny poślizg czasowy 

Czasem podjęcie działania i motywacja, w dużych sprawach wymaga czasu przez duże CZ. 

Terapia motywacyjna wprowadza pojęcie - motywacyjnego koła zmiany. Najkrócej ujmując- człowiek zaczyna wprowadzać zmiany i rozpoczynać działania, kiedy ubabrze się dostarczanie mocno w konsekwencjach braku zmiany, będzie gotowy zobaczyć  zabrudzenie/lub ktoś mu je pokaże, a następnie zdecyduje , aby nie pudrować ich, tylko zmienić i uprać życiową garderobę  Podejmie decyzje i wysiłek, wznieść się na odwagę i siebie sprawdzić w boju zmian, z  niewiadomą na końcu. 

SNUJ SIĘ

Taco Hemingway - Youtube

Jeśli dana osoba jest młoda i generalnie nie ma problemu z motywacją, przestrzeń na poznawanie i próbowanie to prezent dla samego siebie. Warto dać sobie czas, pewność i przestrzeń, na to, aby  motywacja i cel, mogły przyjść samorzutnie. 

Zamrożenie Motywacji do działania.

 Pułapka przeładowania


Działania z rozpędu, pod wpływem otoczenia, presji i przeciążenia, utrudnia usłyszenie siebie. 

„Hałas w życiu” nie daje przestrzeni na zatrzymanie. 

Grafik w kalendarzu pełny, telefon się urywa,  a problemy innych osób są zawsze ważniejsze niż nasze i jest ich dużo. Ciągle powracające myśli o rozstaniu z dziewczyną/chłopakiem, zmianie pracy, rozwijaniu pasji.  

Potrzeba i motywacja powraca, po czym zamraża się niczym jezioro po mroźnej nocy. Iluzja „nic nie robić – już wszystko dobrze” popycha do wejścia na lód, zamrożonego jeziora i zachowywania się, jakby wszystko było w porządku. Jak już wiemy motywacja do zmiany, podyktowana jest potrzebami lub  brakiem ich zaspokojenia. Wejście na niepewny lód i marginalizacja potrzeb może prowadzić do kryzysu i kąpieli w zimnej wodzie. Często to właśnie kryzys i zimna kąpiel jest największym predykatem zmian. Jak pokazuje statystyki – wiele osób myśli o zmianie trybu życia na bardziej zdrowy, gdy dotykają ich konsekwencje, niezdrowego trybu życia  np. ktoś przeżył zawał serca i okazuje się, że jego świat stanął na głowie, a może inaczej...on sam upał na głowę..i mógł ta głowe stracić. Konsekwencje -moga pojawiac się w życiu cżłowieka, jak wodospad, który wymusza nagłą zmianę. Czasem konsekwencje, są jak kroplą, która drąży skałę. Ta kropla może być odczuwana, jak narzędzie tortur, gdy w wyniku mechanizmów dezadaptacyjnych, mamy problem, aby wstać i wyjść i coś zmienić - cierpimy i znosimy wiele, zamrożeni w bezruchu. w takich sytuacjach warto rozważyć poproszenie o pomoc i podjąć pracę z terapeutą, który pomoże wstać i pójść dalej. 

   

Machiny do tortur - Kat, narzędzia, egzekucje - Robert Jurga
Wydawnictwo Vesper

Pułapka  ról 

"Jestem cały marzeniem moich rodziców..jestem cały, jak moi koledzy...mąż...żona..szef.."

Urodziłem sie, aby dawać Ci szczescie Mamo, Tato....
Jestem skazany na bycie Superbohaterme...ale nie wiem, czy się do tego nadaje..


Mission: Impossible – The Final Reckoning 

 Paramount pictures -Youtube

Mrożący efekt wpadnięcia w pułapkę ról to problem wielu osób. W dzieciństwie, osoby ważne, sprzedaje się nam wizję świata i naszego miejsca w szeregu. Osoby ważne, prezentują nam  definicję ról. "Masz być dobrym człowiekiem- za wszelką cenę". Dobrym, czyli nie myśleć o sobie, tylko o innych. Masz kontynuować naszą rodową tradycję – pracować w firmie ojca, pozostać w  tym mieście. Musisz... Musisz. Imperatyw "muszę" ,pozostaje z wieloma osobami do końca życia. Nie zawsze muszę = chcę. Bezrefleksyjne "muszę" blokuje ruchy i eksplorowanie siebie. Jest ja zaklęcie w głowie, uniemożliwiające podjęcie decyzji i odnalezienie motywacji  do działania/zmiany. Z zaklęciami mrożącymi rodzinnym ... opornymi na zmianę, sugeruję zgłosić się do terapeuty. Proces terapeutyczny odmraża potrzeby oraz oswobadza z "muszę" i pozwala rzucić na siebie zaklęcie  motywacyjne "chcę, lub nie chcę". Inna pułapka ról, to pułapka samo mrożenia -" Iceman - funkcja uwagowa". Gdy osoby ważne nie dostrzegają lub marginalizują potrzeby i emocję 2. osoby, lub tak pędza pociągiem codzienności, że  danej osoby nie zauważają, może prowadzić to do efektu zerowej motywacji - „nic nieróbstwa”. Świat danej osoby kręci się wokół niezaspokojonej potrzeby bycia branym pod uwagę. Na koniec...czy ktoś patrzy, czy nie człowiek jest wartościowy...choć czasem z jakiś powodów, to umyka.  

Role dyktowane są nie tylko przez osoby z rodziny...ale i sytuacje oraz otoczenie dalsze...

Jak łatwo wpaść w Rolę, która nie jest spójna z naszą naturę, temperamentem i osobowością ... przerysowany przykład...wspominając zmarłego w 10.2024 roku Philip'a Zimbardo



 The psychology of evil. 

TED - Youtube

Efekt lucyfera. Dlaczego dobrzy ludzie czynią zło? -Lubimy czytać

Oraz 

Cicha furia - Stanfordzki eksperyment więzienny

Norad - Youtube

Perfekcjonizm - wystarczająco dobry...w drodze..

Na temat perfekcjonizmu pisałam  już we wcześniejszych postach. W ujęciu myślenia o perfekcjonizmie, przez pryzmat motywacji - można wypunktować - motywacyjna matematyka w przypadku perfekcjonizmu - kuleje. Dodefiniowanie celu i uważność, na jego osiągnięcie, poczucie zaspokojenia podniety i potrzeby faluje niczym fale na morzu Norweski.  Bieg do osiągnięcia celu - podnieta, popychanie, pociąganie nie ustaje...ciągle pozostaje niedosyt i poczucie niezaspokojenia. Emocjonalny dół, powiązany z deprywacją potrzeb prowadzi do smutku i niskiego poczucia wartości. Poczucie wspinanie się po szczeblach piramidy Maslowa, jest trochę obok człowieka, który jej dokonuje i doświadcza. Wysiłek, nigdy/na krótko prowadzi do zaspokojenia, po chwili przychodzi pęd, osiągania kolejnych szczebli i osiągnięć, po więcej, Pęd napędzany  jest "lękowym perpetuum mobile".   
 

W niewoli nawyku...

Warunkowanie  to tworzenie skojarzeń w naszym umyśle, w skrócie podwiązywanie bodźca, z działaniem i spodziewanym efektem. Warunkowanie odopowiada za automatyzację/bezrefleksyjność życiu. Jeśli jesteśmy głodni i pojawi się jedzenie na stole i poczujemy jego zapach, zaczynamy się ślinić - nasz umysł, oczekują efektu -nasycenia głodu.  Lata nauki w szkole, powodują różne nawyki i skojarzenia z nauką.Jedni na widok książek, zaczynają myśleć o materiale do przyswojenia na następny dzień, inni o pójściu z psem na spacer, bo to dobra wymówka, aby odwlec moment nauki. Puzzle nawyków, tworzą nasze życie. Nawyk nie jest z gruntu dobry, ani zły... ważne, czy ma on charakter betonowych butów uniemożliwiających i spalających motywację do zmiany i działania oraz jakie ma konsekwencje. Więcej o nawykach i pracy nad ich zmianą poniżej.


How to become 37.78 times better at anything | Atomic Habits summary (by James Clear)

Escaping Ordinary - Youtube

Wyuczona bezradność 

Warunkowanie prowadzi nas do kolejnej pułapki motywacyjnej - można by ją nazwać skutecznym wygaszaczem  motywacyjnego paliwa do zmiany- wyuczonej bezradności. 
Wyuczona bezradność , to zatracenie nadziei na sprawczość własnych działań i  zmianę/przerwanie długotrwałej, wpływającą negatywnie na daną osobę sytuacji. Powodem wyuczonej bezradności jest oduczenie się, przez doświadczenie wielokrotnych porażek, że można być sprawczym i zakończyć kontakt z negatywnym bodźcem. W wyniku wielokrotnych porażek i braku poczucia przyczynow-skutkowości własnych działań, powstałe przekonanie, że cokolwiek zrobi dana osoba i tak otrzyma cios i bolesnej sytuacji nie zmieni. W wyniku mechanizmów dezadaptacyjnych pojawia się mechanizm lękowego zamrożenia - braku reakcji na destabilizujący bodziec. Osoba nie chce niepotrzebnie tracić energie na podejmowanie działań, bo doświadczyła zerowych efektów swoich działań. Definicja wyuczonej bezradności została opisana przez M. Seligman i S. Maier.  Wychodzenie ze syndromu poczucia wyuczonej bezradności, to proces oduczania bezradności i wyuczania sprawczości. Ponieważ w poczucie bezradności wpisana bez bezwładność i brak nadziei, bardzo często zmiana wymaga interwencji i wsparcia otoczenia, wskazania dróg wyjścia z sytuacji, zachęty do podejmowania i dostrzegania małych efektów działań. 



Learned Helplessness - How you're unconsciously destroying your life

Project Better Self -Youtube


From Learned Helplessness to Learned Hopefulness with Martin Seligman || The Psychology Podcast

The Psychology Podcast -Youtube

Plejada Zaburzonych Motywacyjnych Gwiazd

Czy istnieją stany i sytuacje, kiedy napęd człowieka ulega zaburzeniu?

                                     

Zespół Nadpobudliwości Psychoruchowej - ADHD

 "Jak się wystarczająco wysilisz, zrobisz to zadanie i się nauczysz - jesteś po prostu leniwy”

Takie słowa słyszy, większość dzieci i osób z zespołem nadpobudliwości psychoruchowej. Nadpobudliwość psychoruchowa, w jej klasycznym ujęciu, powiązana jest z niedoborem dopaminy i noradrenaliny. Umysł osoby z Adhd, tworzy bardzo dużo myśli, treści i pomysłów. Po zaistnieniu pomysłu osoba z Adhd chce szybko przejść do jego realizacji. Bardzo często, tak samo szybko, jak pomysł powstaje, tak samo szybko ulega wypaleniu. Dzieje się tak z powodu problemu z utrzymaniem napędu do działania, ukierunkowania i planowaniu. W miejsce niezrealizowanego lub zrealizowanego częściowo projektu pojawia się nowy. Umysł osoby z ADHD to perpetuum mobile tworzenia niezrealizowanych/nieukończonych pomysłów. Problem z utrzymaniem ciągłości uwagi, rozpraszalność, łamliwość motywacji - prowadzi do tego, że mimo dobrej woli, osoba taka, nie jest w stanie osiągnąć zamierzonego celu. Osoby z Adhd, mogą odczuwać niechęć i duży dyskomfort przy wykonywaniu normalnych, codziennych aktywnością  i przy zetknięciu z wyzwaniami wymaganymi czasu. Często mimo wsparcia i wypracowywania zdrowych nawyków z otoczeniem, nie są w stanie znormalizować działania - działają falami - "robią coś, po czym zalegają w nic nieróbstwie". Adhd to spektrum objawów i ich prezentacji. U dorosłych wysokofunkcjonujących osób z Adhd, dochodzi najczęściej do kompensacji behawioralnej, deficytów wynikających ze spektrum Adhd. Jednym z nich jest między innymi – ograniczenie podejmowanych aktywności, zwłaszcza wymagających dłuższego wysiłku, działanie projektowe (realizacja jednego projektu i zawalanie pozostałych projetów i aspektów życia) oraz wolne tempo pracy. Koszty życia z nieskompensowanym Adhd są duże. Wsparcie psychiatryczno/psychologiczne/coach nieocenione. Druga- jasna strona księżyca Adhd - nikt nie będzie tak kreatywny, jak osoba z Adhd, bo jest do tego predysponowana biologicznie. Skompensowane Adhd - może być traktowane, jako dar, więc warto probować okiełznać Adhd. 

ADHD in Women

How to ADHD - Youtube

„Depresja się nazywam” 

Uśmiechnięta buzia – Smutna buzia – nie zawsze ten sam scenariusz prezentacji depresji.


Depresja to stan umysłu, wynikający z zaburzonej biologii mózgu. Niedobór przekaźników w mózg oraz bomba hormonów stresu, prowadzą do przeprogramowana działania umysłu. "Nic nie było dobre w przeszłości, jesteś beznadziejny i świat jest beznadziejny", tak pisze scenariusz umysł osoby w depresji  "Po co się w takim razie starać?” Depresja zamraża motywację. W epizodzie depresyjnym umysł, dotknięty depresją, nie  produkuje pomysłów, co dana osoba może zrobić dobrego dla siebie, aby poczuć się lepiej. Mechanizm gratyfikacji – związany z podnietą, celem, działaniem,  efektem - nie działa prawidłowo. Człowieka niewiele pociąga. Potrzeby zostają zredukowane, niewiele rzeczy cieszy – wiec, jak motywować się do działania. Poziom depresji oraz jej prezentacja,  może być różna. Warto mówić zwłaszcza o wysokofunkcjonalnej depresji. Osoby depresyjne na pierwszy rzut oka-funkcjonują  „okej”. Uciekają w świat aktywności, czasem odcinają się od bólu i uciekają  w używki. Są trochę jak cienie siebie – obok siebie. Inny podtyp depresji, o którym często się zapomina – to depresja anastetyczna – osoby takie, nic nie czują – ani radości, ani smutku. Kolejny to depresja maskowana – w środku człowieka wiele się dzieje, a objaw depresji ujawniają się często, poprzez małospecyficzne objawy, jak zaburzenia snu, apetytu. Człowiek w depresji, wymaga wsparcia i pomocy oraz powrotu do świadomości, że może funkcjonować i działać, w ramach asortymentu swoich niezaburzonych przez depresje możliwości.



 Czym jest depresja? - Helen M. Farrell
TED- Ed - Youtube

Zespół obsesyjno – kompulsywny

W niewoli  umysłu -powtarzania tej samej, bezproduktywnej rolki myśli/działania „zamarznięty/ta w momencie dnia świra”


Człowiek z zespołem obsesyjno- kompulsywnym – to zakładnik samego siebie. Obsesje można porównać do intruzów w umyśle człowieka. Pojawiają się, najczęściej pod postacią niechcianych myśli, nieakceptowalnych tworów ludzkiego umysłu. Zajmują przestrzeń i czas na mało konstruktywne, często absurdalne rozważania nad nierealnymi treściami.  Prowadzą one do podejmowania działań, czyli motywując do działań nakierowanych na redukcje napięcia, wynikającego z   absurdalnych treści. „Czy moi rodzice umrą, jeśli nie posprzątam łazienki, w 3 razy?” „Czy stanie się coś złego, jeśli nie policzę do 120 w umyśle?”. „Czy zabiję swoją matkę, skoro takie myśli do mnie przychodzą?". To tylko przykładowe myśli, jakie mogą towarzyszyć osobie z zespołem OCD. Ponieważ treści obsesji, często mają absurdalny charakter i osoba je doświadczająca przeżywa wstyd, zaburzenie to jest często ukrywane przez lata.  Przerwanie pęt OCD i ukierunkowanie działania i motywacji na bardziej konstruktywne działanie, często wymaga wsparcia specjalisty terapeuty, zdarza się, że i psychiatry.

                               Mity zaburzeń obsesyjno-kompulsyjnych - Natascha M. Santos

TED- Ed -Youtube

Awolia/ Abulia - Uszkodzenie woli w uzależnieniach

Abulia - Uzależniony od bycia w basenie przyjemności - na brzegu "jąda półleżącego"


Uzależnienia to zjadacze woli i motywacji. Zarówno mechanizm uzależnienia – związany z fiksacją na realizację przedmiotu uzależnienia, jak i autoregulacja przez zachowania i substancje oraz  mechanizm iluzji i zaprzeczeń, zmieniają motywy działania, spłyca przeżywanie  i odczuwanie większości potrzeb. W zależności o poziomu uzależnienia oraz jego rodzaju - behawioralne/ chemiczne – człowiek odcina siebie od potrzeb...bardziej i bardziej. Najbardziej przejaskrawiony przykład to głębokie uzależnienia od opiatów, w którym człowiekowi jest wszystko jedno, gdzie śpi, czy je, co musi zrobić, aby zaspokoić przedmiot swojego uzależnienia. Opiaty przeznaczone do leczenia bólu, przyjmowane w uzależnieniach ...znieczulają człowieka i realnie zmieniają go w zombi” . Fala uzależnień od opiatów na świecie, niepokoi i przeraża. Jak budować świat i zmieniać siebie, będąc połową siebie i redukując swoje potrzeby do znieczulenia umysłu i ciała. Wychodzenia z uzależnienia…to proces. Prostej ścieżki z reguły nie ma... Do odmrożenia motywacji i złapania kontaktu ze sobą, trzeba często długiej pracy i przede wszystkim dostrzeżenia problemu, a czasem dosięgnięcia dna ...od czegoś trzeba zacząć....
 

Nuggets

Film bilder -Youtube


Praktywka czyni mistrza...

Moja wewnętrzna Panda rozmawia z ....mistrzem OOgway's


 Master Oogway's conversation with Po.

Kung Fu Panda - Imdb

A teraz jeśli naszło cię rozmyślanie i potrzeba konkretu -weź kartkę i ołówek i napisz, co jest twoim celem, co podnieta -tą pozytywna i negatywna. Czy postawiłeś sobie realny i możliwy do spełnienia cel, a może pominąłeś cele etapowe? Czy to było trudne? 

 Jeśli nie umiesz odpowiedzieć na to pytanie, może to nie jest odpowiedni czas. Inna możliwość  to, że jesteś przeciążony i trudno ci, zebrać wszystko w całość. A może warto, żebyś zastanowił się nad  odpowiedziami na te pytania z psychoterapeutą,  który pomoże  podgłośnić, twój wewnętrzny głoś i twoje potrzeby, pomoże zrozumieć siebie.  Potykasz się o stereotypy dotyczące psychoterapii? Psychoterapeuta nie mówi, co i jak masz zrobić. Terapeuta nie daje gotowych rozwiązań, towarzyszy i na bazie wiedzy i doświadczenia życiowego i zawodowego, wspiera w poszukiwania twoich odpowiedzi. Nurty terapii są różne. Jedne z nurtów dedykowana jest tematowi motywacji szczególnie terapia motywacyjne. Wybór terapii zależy od uwarunkowań danej osoby oraz rodzaju problemu. Poniżej przykłady...

Terapia behawioralno-poznawcza


Terapia motywacyjna


Robert Rejniak wyjaśnia, dlaczego Dialog Motywujący jest jak JEEP z napędem na cztery koła...

Polskie Towarzystwo Dialogu Motywacyjnego

Terapia pozytywna


Na koniec ...warto podjeść do tematu metodycznie...pomyśleć o sobie przez pryzmat ewolucji, a nie rewolucji. Dlaczego warto...odsyłam do filmiku poniżej...


Ewolucja zamiast rewolucji – czy musimy osiągnąć szybko sukces? | Rafał Ferber | TEDxPoznan

                                                                    TEDx - Youtube
Do następnego wpisu..












Popularne posty