Motywacja - a może by coś zmienić, a może by poczekać?
„Dlaczego kura przekroczyła ulice?”
Takie pytanie zadaje sobie autor książki "Motywacja Perspektywa Biologiczna, psychologiczna i środowiskowa." Lambert Deckers
To filozoficzne pytanie rozpoczyna naszą podróż po niuansach ludzkiego "być i działać" lub "być i nie działać".
W dzisiejszym poście tamta motywacji - Co zrobić, aby zachciało się wystarczająco mocno i pozostać w trybie bycia zmotywowanym?
Jak przybliżyć się do odpowiedzi, dlaczego nie robimy kolejnego kroku, mimo że wszystkie znaki na Ziemi i Niebie mówią, ze to już czas...np. przejść na drugą stronę ulicy, jak to pierzaste stworzenie.
Gramatyka Motywacji
Motywacja - proces, w którym osoba jest popychana lub przyciagana w stronę wybranego stanu końcowego
Zmotywowanie - przejście do działania lub zmiana działania.
Popęd - odwołuje się do motywacji wynikającej z deprywacji. Działa jak bodziec wewnętrzny, który motywuje do zmniejszenia popędu.
Podnieta - oczekiwana nagroda lub wydarzenie awersyjne występujące w środowisku = istotna cecha srodowiska, która motywuje do unikania lub dążenia w jakimś kierunku.
Pozytywne podniety - Przewidywanie pozytywne konsekwencje. Przykład -wzrost poczucia wartości, duma rodziców, podziw otoczenia nad wypracowaną piękną sylwetką, motywuje do regularnej aktywność ruchowej.
Sunshine | Nike
Negatywne podniety - Przewidywanie negatywnych konsekwencji. Przykładowo -obawa dziecka, że jeśli rodzic odkryje skradzionego lizaka, to go zabierze, motywuje do ukrywania się z lizakiem i zajadania go w tajemnicy.
Popychanie - siła do podjęcia działania bazująca na dążeniu do zaspokojeniu potrzeby. Przykład: gdy jesteśmy głodni, potrzeba zaspokojenia głodu, popycha nas to do poszukiwania przekąski. Zaspokojenie głodu prowadzi to do nasycenia potrzeby fizjologicznej , "przysłowiowy talerz zupy daną osobę przestaje interesować". Gdy jest nam zimno, od zarania dziejów szukamy ciepła i schronienia, gdy mieszkamy w ciepłym mieszkaniu, nic nas nie popycha do poszukiwania ciepłego schronienia....jak w filmie "Waka o ogień" z 1981 roku.
CLIMBING WORLD RECORD AT THE PARIS OLYMPICS
Eurosport - Youtube
Matematyka motywacji
Podniety + Popychanie + Przyciąganie +Popęd
=
MOTYWACJA
Na koniec dodałabym jeszcze, że w "motywacyjnej matematyce", ważna jest samoświadomość (deficytów i zasobów), wiara w swoje siły, siebie i swoje możliwości - poczucie wartości oraz stworzenie osadzonego realiach planu, aby cel móc osiągnąć...Piramidzie Potrzeb Masłowa
Słów kilka …o Piramidzie Masłowa i fikołkach logicznych potrzeb…w dzisiejszej pokręconej rzeczywistości.
The Iconic Shower Scene | Psycho (1960)
Fear The Home Of Horror - Youtube
A gdy wyjdziemy z domu, świat będzie tak poukładany, że nie będą na nas czekać zagrożenie śmiercionośnych chorób.
Bezpieczeństwo według Maslowa to także stabilność zatrudnienia i stabilność finansową. Pieniądze, w odpowiednich warunkach to możliwości. Jest mówi przysłowie –„ a teraz porozmawiajmy poważnie…porozmawiajmy o pieniądzach.” Niestety nie każdy chce o pieniądzach rozmawiać poważnie, a traktowanie na równi z szacunkiem pracy człowieka to wątek, nad którym pochyla się wielu fundacji i organizacji.
Nie zawsze ciężka praca, równa się szczęśliwe ugruntowanie stabilności finansowej. I teraz rzućmy kośćmi - kilkoma faktami z XXI wieku. Pandemia – izolacja – zakaz wychodzenia z domu – bo spadnie na nas przysłowiowa cegła z nieba– Covid 19.
Wojna za wschodnią granicą, jak wiatr przewracająca świat poczucia bezpieczeństwa finansowego, zdrowotnego, zasady życia społecznego wielu osób. Wobec tych faktów żaden człowiek nie pozostaje obojętny. Zagrożenie bezpośrednie, ale i bycie świadkiem strat inych osób, prowadzi do kryzysów.
Wiele osób schodzi , lub spada do poziomu podstawowych potrzeb. Nawet po zaprzestana działania stresora, nie ma ochoty się wspinać, czy zacząć budować podstawy pod wspinaczkę. Niektórzy nigdy nie wracają do wspinania - rozwoju. Inni po przepracowaniu strat - wracają do wspinaczki - przeżywają tzw. potraumatyczny wzrost i powraca w nich myśli, że czas ruszyć w podróż ku górze.
What is Post-Traumatic Growth? with Sonja Lyubomirsky
The National Institute for the Clinical Application of Behavioral Medicine (NICABM
Warto wspomnieć o traumie pokoleniowej i powiązanej z nim zamrożeniu, kolejny pokoleń osób, które nie miały kontaktu ze traumatycznymi wydarzeniami tu i teraz.
Cytując fragment wywiadu - "Każdy z Nas ma jakieś tam szczyty do zdobycia w życiu. Tyle, że alpinistom trafiły się te największe, ale My też je zdobywamy. "Na temat wspinaczki po marzenia oraz tego, jak ważne jest otaczanie się ludźmi godnymi bycia obok, o pędzie do osiągania kolejnych szczebli, o potrzebie rozwoju - odsyłam do wywiadu Wandy Rutkiewicz - "Sto pytań do."
100 pytań do... Wanda Rutkiewicz (1989)
Archiwum 100 pytań Do - Youtube
Mentalny poślizg czasowy
Czasem podjęcie działania i motywacja, w dużych sprawach wymaga czasu przez duże CZ.
Terapia motywacyjna wprowadza pojęcie - motywacyjnego koła zmiany. Najkrócej ujmując- człowiek zaczyna wprowadzać zmiany i rozpoczynać działania, kiedy ubabrze się dostarczanie mocno w konsekwencjach braku zmiany, będzie gotowy zobaczyć zabrudzenie/lub ktoś mu je pokaże, a następnie zdecyduje , aby nie pudrować ich, tylko zmienić i uprać życiową garderobę Podejmie decyzje i wysiłek, wznieść się na odwagę i siebie sprawdzić w boju zmian, z niewiadomą na końcu.
SNUJ SIĘ
Jeśli dana osoba jest młoda i generalnie nie ma problemu z motywacją, przestrzeń na poznawanie i próbowanie to prezent dla samego siebie. Warto dać sobie czas, pewność i przestrzeń, na to, aby motywacja i cel, mogły przyjść samorzutnie.
Zamrożenie Motywacji do działania.
Pułapka przeładowania
Działania z rozpędu, pod wpływem otoczenia, presji i przeciążenia, utrudnia usłyszenie siebie.
„Hałas w życiu” nie daje przestrzeni na zatrzymanie.
Grafik w kalendarzu pełny, telefon się urywa, a problemy innych osób są zawsze ważniejsze niż nasze i jest ich dużo. Ciągle powracające myśli o rozstaniu z dziewczyną/chłopakiem, zmianie pracy, rozwijaniu pasji.
Potrzeba i motywacja powraca, po czym zamraża się niczym jezioro po mroźnej nocy. Iluzja „nic nie robić – już wszystko dobrze” popycha do wejścia na lód, zamrożonego jeziora i zachowywania się, jakby wszystko było w porządku. Jak już wiemy motywacja do zmiany, podyktowana jest potrzebami lub brakiem ich zaspokojenia. Wejście na niepewny lód i marginalizacja potrzeb może prowadzić do kryzysu i kąpieli w zimnej wodzie. Często to właśnie kryzys i zimna kąpiel jest największym predykatem zmian. Jak pokazuje statystyki – wiele osób myśli o zmianie trybu życia na bardziej zdrowy, gdy dotykają ich konsekwencje, niezdrowego trybu życia np. ktoś przeżył zawał serca i okazuje się, że jego świat stanął na głowie, a może inaczej...on sam upał na głowę..i mógł ta głowe stracić. Konsekwencje -moga pojawiac się w życiu cżłowieka, jak wodospad, który wymusza nagłą zmianę. Czasem konsekwencje, są jak kroplą, która drąży skałę. Ta kropla może być odczuwana, jak narzędzie tortur, gdy w wyniku mechanizmów dezadaptacyjnych, mamy problem, aby wstać i wyjść i coś zmienić - cierpimy i znosimy wiele, zamrożeni w bezruchu. w takich sytuacjach warto rozważyć poproszenie o pomoc i podjąć pracę z terapeutą, który pomoże wstać i pójść dalej.
Machiny do tortur - Kat, narzędzia, egzekucje - Robert Jurga
Wydawnictwo Vesper
Pułapka ról
"Jestem cały marzeniem moich rodziców..jestem cały, jak moi koledzy...mąż...żona..szef.."
Mission: Impossible – The Final Reckoning
Mrożący efekt wpadnięcia w pułapkę ról to problem wielu osób. W dzieciństwie, osoby ważne, sprzedaje się nam wizję świata i naszego miejsca w szeregu. Osoby ważne, prezentują nam definicję ról. "Masz być dobrym człowiekiem- za wszelką cenę". Dobrym, czyli nie myśleć o sobie, tylko o innych. Masz kontynuować naszą rodową tradycję – pracować w firmie ojca, pozostać w tym mieście. Musisz... Musisz. Imperatyw "muszę" ,pozostaje z wieloma osobami do końca życia. Nie zawsze muszę = chcę. Bezrefleksyjne "muszę" blokuje ruchy i eksplorowanie siebie. Jest ja zaklęcie w głowie, uniemożliwiające podjęcie decyzji i odnalezienie motywacji do działania/zmiany. Z zaklęciami mrożącymi rodzinnym ... opornymi na zmianę, sugeruję zgłosić się do terapeuty. Proces terapeutyczny odmraża potrzeby oraz oswobadza z "muszę" i pozwala rzucić na siebie zaklęcie motywacyjne "chcę, lub nie chcę". Inna pułapka ról, to pułapka samo mrożenia -" Iceman - funkcja uwagowa". Gdy osoby ważne nie dostrzegają lub marginalizują potrzeby i emocję 2. osoby, lub tak pędza pociągiem codzienności, że danej osoby nie zauważają, może prowadzić to do efektu zerowej motywacji - „nic nieróbstwa”. Świat danej osoby kręci się wokół niezaspokojonej potrzeby bycia branym pod uwagę. Na koniec...czy ktoś patrzy, czy nie człowiek jest wartościowy...choć czasem z jakiś powodów, to umyka.
Role dyktowane są nie tylko przez osoby z rodziny...ale i sytuacje oraz otoczenie dalsze...
Jak łatwo wpaść w Rolę, która nie jest spójna z naszą naturę, temperamentem i osobowością ... przerysowany przykład...wspominając zmarłego w 10.2024 roku Philip'a Zimbardo.
Efekt lucyfera. Dlaczego dobrzy ludzie czynią zło? -Lubimy czytać
Oraz
Cicha furia - Stanfordzki eksperyment więzienny
Perfekcjonizm - wystarczająco dobry...w drodze..
Na temat perfekcjonizmu pisałam już we wcześniejszych postach. W ujęciu myślenia o perfekcjonizmie, przez pryzmat motywacji - można wypunktować - motywacyjna matematyka w przypadku perfekcjonizmu - kuleje. Dodefiniowanie celu i uważność, na jego osiągnięcie, poczucie zaspokojenia podniety i potrzeby faluje niczym fale na morzu Norweski. Bieg do osiągnięcia celu - podnieta, popychanie, pociąganie nie ustaje...ciągle pozostaje niedosyt i poczucie niezaspokojenia. Emocjonalny dół, powiązany z deprywacją potrzeb prowadzi do smutku i niskiego poczucia wartości. Poczucie wspinanie się po szczeblach piramidy Maslowa, jest trochę obok człowieka, który jej dokonuje i doświadcza. Wysiłek, nigdy/na krótko prowadzi do zaspokojenia, po chwili przychodzi pęd, osiągania kolejnych szczebli i osiągnięć, po więcej, Pęd napędzany jest "lękowym perpetuum mobile".W niewoli nawyku...
Warunkowanie to tworzenie skojarzeń w naszym umyśle, w skrócie podwiązywanie bodźca, z działaniem i spodziewanym efektem. Warunkowanie odopowiada za automatyzację/bezrefleksyjność życiu. Jeśli jesteśmy głodni i pojawi się jedzenie na stole i poczujemy jego zapach, zaczynamy się ślinić - nasz umysł, oczekują efektu -nasycenia głodu. Lata nauki w szkole, powodują różne nawyki i skojarzenia z nauką.Jedni na widok książek, zaczynają myśleć o materiale do przyswojenia na następny dzień, inni o pójściu z psem na spacer, bo to dobra wymówka, aby odwlec moment nauki. Puzzle nawyków, tworzą nasze życie. Nawyk nie jest z gruntu dobry, ani zły... ważne, czy ma on charakter betonowych butów uniemożliwiających i spalających motywację do zmiany i działania oraz jakie ma konsekwencje. Więcej o nawykach i pracy nad ich zmianą poniżej.How to become 37.78 times better at anything | Atomic Habits
summary (by James Clear)
Wyuczona bezradność
Learned Helplessness - How you're unconsciously destroying your life
From Learned Helplessness to Learned Hopefulness with Martin
Seligman || The Psychology Podcast
The Psychology Podcast -Youtube
Plejada Zaburzonych Motywacyjnych Gwiazd
Czy istnieją stany i sytuacje, kiedy napęd człowieka ulega zaburzeniu?
Zespół Nadpobudliwości Psychoruchowej - ADHD
"Jak się wystarczająco
wysilisz, zrobisz to zadanie i się nauczysz - jesteś po prostu leniwy”
Takie słowa słyszy, większość dzieci i osób z zespołem nadpobudliwości psychoruchowej. Nadpobudliwość psychoruchowa, w jej klasycznym ujęciu, powiązana jest z niedoborem dopaminy i noradrenaliny. Umysł osoby z Adhd, tworzy bardzo dużo myśli, treści i pomysłów. Po zaistnieniu pomysłu osoba z Adhd chce szybko przejść do jego realizacji. Bardzo często, tak samo szybko, jak pomysł powstaje, tak samo szybko ulega wypaleniu. Dzieje się tak z powodu problemu z utrzymaniem napędu do działania, ukierunkowania i planowaniu. W miejsce niezrealizowanego lub zrealizowanego częściowo projektu pojawia się nowy. Umysł osoby z ADHD to perpetuum mobile tworzenia niezrealizowanych/nieukończonych pomysłów. Problem z utrzymaniem ciągłości uwagi, rozpraszalność, łamliwość motywacji - prowadzi do tego, że mimo dobrej woli, osoba taka, nie jest w stanie osiągnąć zamierzonego celu. Osoby z Adhd, mogą odczuwać niechęć i duży dyskomfort przy wykonywaniu normalnych, codziennych aktywnością i przy zetknięciu z wyzwaniami wymaganymi czasu. Często mimo wsparcia i wypracowywania zdrowych nawyków z otoczeniem, nie są w stanie znormalizować działania - działają falami - "robią coś, po czym zalegają w nic nieróbstwie". Adhd to spektrum objawów i ich prezentacji. U dorosłych wysokofunkcjonujących osób z Adhd, dochodzi najczęściej do kompensacji behawioralnej, deficytów wynikających ze spektrum Adhd. Jednym z nich jest między innymi – ograniczenie podejmowanych aktywności, zwłaszcza wymagających dłuższego wysiłku, działanie projektowe (realizacja jednego projektu i zawalanie pozostałych projetów i aspektów życia) oraz wolne tempo pracy. Koszty życia z nieskompensowanym Adhd są duże. Wsparcie psychiatryczno/psychologiczne/coach nieocenione. Druga- jasna strona księżyca Adhd - nikt nie będzie tak kreatywny, jak osoba z Adhd, bo jest do tego predysponowana biologicznie. Skompensowane Adhd - może być traktowane, jako dar, więc warto probować okiełznać Adhd.
ADHD in Women
„Depresja się nazywam”
Uśmiechnięta buzia – Smutna buzia – nie zawsze ten sam scenariusz prezentacji depresji.
Zespół obsesyjno – kompulsywny
W niewoli umysłu -powtarzania tej samej, bezproduktywnej rolki myśli/działania „zamarznięty/ta w momencie dnia świra”
Mity zaburzeń obsesyjno-kompulsyjnych - Natascha M. Santos
Awolia/ Abulia - Uszkodzenie woli w uzależnieniach
Abulia - Uzależniony od bycia w basenie przyjemności - na brzegu "jąda półleżącego"
Nuggets
Praktywka czyni mistrza...
Moja wewnętrzna Panda rozmawia z ....mistrzem OOgway's
A teraz jeśli naszło cię rozmyślanie i potrzeba konkretu -weź kartkę i ołówek i napisz, co jest twoim celem, co podnieta -tą pozytywna i negatywna. Czy postawiłeś sobie realny i możliwy do spełnienia cel, a może pominąłeś cele etapowe? Czy to było trudne?
Jeśli nie umiesz odpowiedzieć na to pytanie, może to nie jest odpowiedni czas. Inna możliwość to, że jesteś przeciążony i trudno ci, zebrać wszystko w całość. A może warto, żebyś zastanowił się nad odpowiedziami na te pytania z psychoterapeutą, który pomoże podgłośnić, twój wewnętrzny głoś i twoje potrzeby, pomoże zrozumieć siebie. Potykasz się o stereotypy dotyczące psychoterapii? Psychoterapeuta nie mówi, co i jak masz zrobić. Terapeuta nie daje gotowych rozwiązań, towarzyszy i na bazie wiedzy i doświadczenia życiowego i zawodowego, wspiera w poszukiwania twoich odpowiedzi. Nurty terapii są różne. Jedne z nurtów dedykowana jest tematowi motywacji szczególnie terapia motywacyjne. Wybór terapii zależy od uwarunkowań danej osoby oraz rodzaju problemu. Poniżej przykłady...
Terapia behawioralno-poznawcza
Terapia motywacyjna
Robert Rejniak wyjaśnia, dlaczego Dialog Motywujący jest jak
JEEP z napędem na cztery koła...
Polskie Towarzystwo Dialogu Motywacyjnego
Terapia pozytywna
Na koniec ...warto podjeść do tematu metodycznie...pomyśleć o sobie przez pryzmat ewolucji, a nie rewolucji. Dlaczego warto...odsyłam do filmiku poniżej...
Ewolucja zamiast rewolucji – czy musimy osiągnąć szybko sukces? | Rafał Ferber | TEDxPoznan
TEDx - YoutubeDo następnego wpisu..