"Miesiączkowa Rewolucja" - Pierwsza miesiączka, PMS, PDDS oczami psychiatry - terapeuty.

 Dlaczego warto mówić o miesiączce?


  • Bo w 2019 roku film „ Okresowa rewolucja” (2018) - Filmweb produkcji Netflix o miesiączce, zdobył Nagrodę Oskara w kategorii filmów krótkometrażowych - można go obejrzeć na Netflix oraz YouTube dla zainteresowanych.
  • Bo na święcie, także w Polsce, panuje ubóstwo menstruacyjne. Niemała grupa kobiet, co miesiąc stoi przed wyborem, czy kupić jedzenie, czy środki higieniczne. Ze względu na trudną sytuację finansową wielu rodzin, temat  ten jest tym bardziej warty podkreślenia.
  • Bo niby wszyscy wiedza...że kobiety tak mają, że miesiączkują…ale nadal w wielu miejscach np. szpitalnych oddziałach ratunkowych w Polsce, brakuje podstawowych środków higienicznych. Zdarza się, że kobiety  "w tych zwyczajnych/cyklicznych sytuacjach" ratują się  kupnem własnych środków higienicznych w sklepiku szpitalnym lub środkami higenicznymi umieszczonymi w Różowej Skrzyneczce. 
  • Bo za mało się na ten temat mówi i na wielu twarzach pojawia się rumieniec zawstydzenia… W Polsce nadal panuje przekonanie, że kobieta w trakcie miesiączki pewnych aktywności wykonywać nie może np. piec ciast, bo nie wyjść, tak jak trzeba.
  • Bo na końcu, niby temat miesiączki dotycząc  kobiet, ale jakby się temu przyjrzeć…jest to półprawda. Mężczyźni  są otaczani przez kobiety. W ich otoczeniu miesiączkują żony, matki, córki, koleżanki, Panie ekspedientki, szefowe, a nawet te najpiękniejsze dziewczyny na świecie, z którymi chcą się umówić. Temat miesiączki i objawów z nią zawiązanych, dotyka ich pośrednio, w większym lub mniejszym zakres. A czasem... np. podczas rozmowy z córką, która zaczęła miesiączkować akurat, kiedy mama wjechała na wakacje do Holandii, wypoczywać oglądać wiatraki, mężczyźni są niejako skazani na wykazanie się wiedzy w tym zakresie.
         O tym, że mężczyźni potrafią zaskakiwać to już wiemy, przykład - odsyłam do filmiku  
Zapraszam do czytania... będzie ciekawie. 


Co to jest to całe miesiączkowanie?
 Definicja Miesiączka w telegraficznym skrócie. 



Miesiączka= Menstruacja to okres kilka dni, w trakcie których dochodzi, między innymi, do złuszczenia ścianek jamy macicy. Jama macicy jest dobrze unaczyniona, z tego powodu miesiączce towarzyszy krwawienie.  Powodem pojawienia się miesiączki są normalne zmiany hormonalne, u dojrzałej płciowo kobiety. 

Miesiączka jest zjawiskiem cyklicznym - pojawia się co miesiąc, świadczy o zdrowiu kobiety. 

Czemu kobiety miesiączkują? 

Organizm kobiety, każdego miesiąca przygotowuje się na ewentualność zapłodnienia i rozpoczęcia ciąży – stwarza optymalne warunku na pojawienie się dziecka . Cykliczne złuszczanie scianek macicy, tworzy przestrzeń na nową wyściółkę i ewentualne przyjęcie zarodka. Inaczej organizm tworzy  - miłą, wygodną przestronną rezydencji na czas ciąży dla małej istoty w brzuchu – dziecka. 


Krótka historia "zaradności kobiet" - środki  higieniczne na przestrzeni czasu .

Przyglądając się  obrazom na ścianie jaskini, zauważamy uproszczone obrazy człowieka z analogiczną anatomią, jaką mamy do teraz…no może teraz jesteśmy teraz nieco wyżsi i bardziej wyprostowana.  

Opierając się na przesłaniach, wiemy, że kobiety prehistoryczne miesiączkowały w tym samym czasie w społeczności plemiennej. Zwiększało to szanse na pozytywny zakończenie, inicjowanego cyklicznie, procesu prokreacyjnego i powieszenie plemienia. Akceptowały stan miesiączki, godząc się z jej następstwami, czyli pojawiająca się krwawienia miesiączkowego.  

Przesuwając sie na osi historii...kobiety poszukiwały, zgodnie z prawidłami ewolucji, skutecznych sposobów na poradzenie sobie z objawami miesiączki – używały gąbeczek, trawy, szmatek. 
Następnie nastał czas bardziej zaawansowanych środków higienicznych – podpasek, tamponów - niewykluczających kobiet z pełnionych ról społecznych, w życiu codziennym. Temat środków higienicznych stosowanych podczas miesiączki przez długi czas pozostawał tematem tabu. 
Pierwsze reklamy podpasek pojawiły się w czasopiśmie Vogue w 1920 roku. W Polsce pierwsza reklama telewizyjna podpasek to lata 90 – znalazłam przykładowe reklamy z tamtego czasu – dla tych którzy chcą to przeżyć jeszcze raz
Dzisiejsze środki i reklamy...cóż długą drogę przeszliśmy i długa przed Nami. Ze względu na kryzys klimatyczny oraz tematy ekonomiczne coraz częściej mówi się o kubeczkach menstruacyjnych. 
Więcej w temacie – odsyłam na stronę blogu:  Mamaginekolog.


                                                      

Ubóstwo menstruacyjne


Ubóstwo menstruacyjne to smutny fakt. Według danych WHO, UNICEF-u  500 mln na 1,9 mld miesiączkujących kobiet i dziewczyn na świecie, nie ma dostępu do środków higienicznych w trakcie miesiączki. 130 mln dziewczyn na globie opuszcza szkołę z powodu menstruacji – dane UNICEF 2015 rok.

Jak wygląda ta sytuacja w Polsce?

Według raportu przygotowanego przez Kulczyk Fundation z maj 2020 – 4 procent badanych kobiet, w tym 19 procent badanych kobiet z dochodem w rodzinie,  poniżej 800 zł na osobę, doświadcza ubóstwa menstruacyjnego.  Całość raportu dostępna na stronie:

Co oznacza ubóstwo menstruacyjne to dla tych osób?


Podczas miesiączki, kobiety te staja przed smutnym faktem, przymusu używania resztek ubrania, skarpetek, tektury, czy foli reklamówki, aby przetrwać miesiączkę. Dla tych kobiet oznacza to równi, że co miesiąc będą stawały przed tymi samymi wyborami finansowymi - kupno jedzenia lub środków higienicznych.  Czy 4 procent badanych to dużo, czy mało? Myśle, że warto, odpowiedzieć sobie na to pytanie, biorąc pod uwagę fakt, że mieszkamy w Centralnej Europie i mamy XXI wiek. 

W szpitalnych oddziałach ratunkowych, także zapomina się o tym cyklicznym elemencie życia kobiety. Jako przykład  przywołać można artykuł napisany przez gazetę Wyborcza, dedykowany kobiecie, która w trakcie oczekiwaniu na badania w Szpitalnym Oddziale Ratunkowym,  rozpoczęła się miesiączka. Nie miała możliwości  skorzystania z zabezpieczania higienicznego na stanie Sor. 

Noc na SOR. Pacjentka dostała miesiączki. "W awaryjnej sytuacji można skorzystać z papieru toaletowego" (wyborcza.pl)  W artykule opisany jest konkretny szpital, nie jest niestety sytuacja odosobniona.

Pierwsza  miesiączki –  spokojnie, bez paniki… czy jest za nami Pilot?



Rozpowszechniania wiedzy na  tematu menstruacji to domena edukatorem menstruacyjnych. Z osobami takimi można np. skontaktować się przez stronę Różowej Skrzyneczki. 
Ile jest takich osób w Polsce – za mało. Wiedza dotycząca tematyki  czerpana jest  przez młode osoby  droga pantoflowa, od koleżanek i kolegów, z internatu oraz prasy, czasem z rozmów w rodzicami. Umiejętność i świadomość wagi przekazywania wiedzy jest mała, świadczy o tym  rumieniec oblewającego twarz wielu osób na samo słowo na „M”.

 O niskiej świadomości świadczą również wpisy na np. fanpagu Pani Miesiączka (facebook.com) . 
Nadal są dziewczyny, które z powodu zawstydzenia, nie informują rodziny o potrzebie skorzystania ze środków higieniczny, w trakcie miesiączki i uciekają się do używania papieru toaletowego.
Jak ważna jest wcześniejsza rozmowa i przygotowanie, na ten moment, można zobaczyć w filmie dedykowanym tematyce.
Akcja menstruacja, w wykonaniu taty – „Period.” Zapraszam do oglądania: 


Pierwsza miesiączka – rodzina zmiana. Zmiana, która zaszła za szybko?



Pierwsza miesiączka to temat wrażliwy i delikatny dla młodej osoby. Często powiązana jest z napięcie i zawstydzeniem osoby jej doświadczającej, jak i pozostałych członków rodziny. To sygnał zmiany. Przejścia do kolejnego etapu życia przez jednego członka rodziny. 
Jednego dnia życie wygląda zwyczajnie, następnego dziewczynka staje się kobieta i potencjalnie może mieć swoje dziecko.  Sytuacja ta może być postrzegane jako zagrożenie – zmiany są trudne i wywołują lęk. Są dzieci, które z powodu bycia wydelegowanymi do utrzymania stałości systemu rodzinnego, chcą zatrzymać proces dojrzewania np. zjawisko takie ma miejsce w rodzinach osób z anoreksją. Do gabinetu psychiatycznego trafiaja również osoby z problemen akceptacji zjawiska miesiaczki i powiazanych z nim doznan sensotycznych - grupą szczególnie narażoną są tu osoby w spektrum atyzmu.
Dlaczego o miesiączce, warto rozmawiać wcześniej, aby rozbić nadymającą się bańkę napięcia – zarówno w rodzicach, jak i dziecku. Jeśli relacja z dzieckiem, nie jest "na tyle bliska i "nie da rady pogadać" lub dziecko ma deficyty komunikacyjne, warto podsunąć książkę lub link do strony internetowej.
Książki o dojrzewaniu-przykłady – z przydatnym podziałem książek o dojrzewaniu na grupy wiekowe docelowych czytelników:
Co można jeszcze zrobić dla dziecka, aby oswoic je z tematem?
Warto zakupić wcześniej, przed dniem pierwszej miesiączki, środki higieniczne dedykowane osobom rozpoczynającym miesiączkowanie. Proponuję zostawić je na półce, we wskazanym  dziecku miejscu, do samodzielnego obejrzenia w zaciszu łazienki lub jeśli młodociany sobie tego życzy, do wspólnego "obglądunku", w wybranym przez dziecko czasie. Na opakowaniu środków higienicznych jest z reguły instrukcja obsługi – banalna informacja, która w sytuacji paniki i eksploracji tematu dziecku może umknąć, warto o tym wspomnieć.


Jaki wiek dziecka obliguje do rozmowy? 
Odpowiedź zależy od gotowości mentalnej rodzica i dziecka oraz momentu pojawienia się u dziecka pierwszych symptomów dojrzewania.
Pierwsza miesiączka, pojawia się z reguły, miedzy 11-16 rokiem życia – najczęściej w 12-13 rok życia. 
Na  koniec, od siebie dorzucam kilka wskazówek, jak "zagaić temat z dzieckiem" -może się komuś przydadzą😊. 



Wskazówki, jak rozmawiać o miesiączce?
 Złote zasady
Z uwzględniem wątku rozmowy o miesiączce z osobami z niepełnosprawnością lub problemami komunikacyjnymi
 

     1. Wybierz odpowiedni moment na rozmowę. Nie zaczynaj jej wtedy, gdy dziecko dojada makaron z zupy pomidorowej i spogląda na Ciebie znad talerza.

2. Nie zmuszaj do rozmowy.

3.  Zanim zaczniesz, jeśli się bardzo obawiasz lub krępujesz, bądź autentyczny. Możesz, powiedz, o tym co czujesz – ze np. to dla Ciebie trudne, ale masz poczucie, ze temat jest warty zasygnalizowania, w takiej czy innej formie.

4. W trakcie rozmowy używaj konkretnych  słów i zwrotów-miesiączka/menstruacja, środki higieniczne. Jeśli nie wiesz czegoś – powiedz, że sprawdzisz lub ze można to znaleźć w interwencie -podaj strony - mi merytorycznie odpowiadają informacje zawarte na stronie MamyGinekolog, ale może być to dowolna publikacja lub strona internetowa, akceptowana przez Ciebie.

5. Nie rób kazań, staraj się streszczać w trakcie rozmowy. Jeśli dziecko będzie chciało dopytać – zapyta w tej chwili lub później, lub doczyta/ obejrzy na podsuniętych przez Ciebie stronach, literaturze tematu.

6. W trakcie rozmowy warto użyć sformułowań, ze miesiączka jest normalnym i cyklicznym zjawiskiem. Większość kobiet tak ma, ze co miesiąc miesiączkuje.  Kiedy organizm kobiety jest gotowy do posiadania dziecka – kobieta zaczyna miesiączkować. Oprócz dojrzałości ciała potrzeba jest jeszcze dojrzałość umysłu i dojrzałość życiowa oraz…szczególne warunku😊 do poczęcia dziecka. Ta ostatnia informacja jest szczególnie istotna dla osób z niepełnosprawnością i problemami komunikacyjnymi, których tematy prokreacji, miesiączkowania mogły ominąć szerokim łukiem.

7. W trackie miesiączki kobieta krwawi – nie świadczy to o tym ze dzieje jej się krzywda. Osobom z niepełnosprawnością intelektualną, warto powiedzieć, że nie trzeba jechać, w takiej sytuacji do szpitala lub zakładać opatrunku.

8. W trakcie miesiączki może bolec brzuch, głowa lub kobieta może gorzej się czuć psychicznie – nie świadczy to o chorobie – to mija wraz z miesiączka. W razie dużego bólu można przyjąć leki przeciwbólowe.

9.     W trakcie miesiączki używa się różnych środków higienicznych, na ich opakowaniu pokazane jest jak je stosować. Warto kupić, wcześniej środki higieniczne na "czas pierwszej miesiączki" i wskazać dziecku, gdzie się znajdują w łazience.  W przypadku osób z niepełnosprawnością warto pokazać, jak wygląda proces zakładania podpaski krok po kroku na majtki, ale nie na danej osobie, tylko majtkach modelowych.

10.    Od samego początku warto wspomnieć, że w trakcie miesiączki istotne jest zachowanie szczególnej dbałość o higienę. Tu w przypadku osób niepełnosprawnych można opisać konkretnie jaki warto, żeby wyglądał ta higiena lub pokazać to w książce.

11. Myślę, ze warto nadmienić dziecku, że podczas miesiączki może się zdarzyć, że zabrudzi bieliznę lub pościel – czasem się tak zdarza. W takich sytuacjach po prostu niech wrzuć je do pralki, a Ty nie będziesz zadawał pytań.
 

Pierwsza miesiączka oczami dziecka z niepełnosprawnością


Miesiączka nie dotyczy tylko osób w pełni sprawnych. 
Przychodzi taki dzień, że miesiączka staje się elementem życia osoby z niepełnosprawnością, zarówno intelektualna,  jak i i fizyczna.
Trudno wytłumaczyć zdezorientowanej osobie, z ograniczeniami w komunikacji, co się z nią dzieje, która zaczyna miesiączkować. Osoby takie widząc krew na bieliźnie, będą miały pewnie jedno skojarzenie, ze dzieje im się krzywda.
Tłumaczenie - wymaga spokoju, czułości – przytulenia jeśli  osoba akceptują, taki rodzaj kontaktu. Jeśli, jako opiekun jesteś zdenerwowany i zaskoczony "sytaucją" zrób sobie "time out" - przestrzeń na kilka razy głębokich wdechów. W trackie rozmomowy konieczne jest stosowania prostych komunikatów typu „Masz miesiączkę – to normalne, nie dziej się nic złego”.
Osoby z niskim poziomie intelektu, mogą nie postrzegać krwi miesiączkowej i miesiączki, jako elementu zagrażającego, ale zjawiska do poobserwowania i eksperymentowania  U osób tych, warto wyrabiać zdrowe nawyki dbania o higienę i wyuczać tego, jak ludzie się umówili zachowywać, w trakcie miesiączki. Proponuję wprowadzać, od poczatku cykl rutynowych zachowań częstościowych, w trakcie twania miesiączki. W przypadku takich osób konkretnie opisujemy, krok po kroku, co mają robić w ciągu dnia miesiączki. Temat ten dotyczy zarówno osób, z niepełnosprawnoscią, jaki i w pełni sprawnych. 
Warto pamiętać, ze mimo niskiego intelektu, czy/i deficytów komunikacyjnych osoba z niepełnosprawnością, także zasługuje na poszanowanie intymności – jeśli nie chce być dotykana, warto to uszanować.  

Przykładowe publikacje w tematyce dojrzewania dedykowane osobom z niepełnosprawnością: książki z serii Pewny Start: 
W tej samej serii wiele przydatnych publikacji w tym o dojrzewaniu dla chłopców.

PMS - premenstrual syndrome

Zespół Napięcia Przedmiesiączkowego

Czym jest PMS i czy da się nim żyć po „ludzku”?


Mówi się, ze pierwsza kobietą na Ziemi była Ewa. Według materiałów źródłowych, jedna z aktywności, jakich,  podejmował się Ewa było zbierała jabłka z ziemi i podawała ich  – Adamowi.  Zapewne w rajskim ogrodzie był czas, kiedy Ewa jabłek nie podawała, ale je rzucała w stronę Adama. Fantazja podpowiada, że mogła jej  dotyczyć PSM – zespołem napięcia przedmiesiączkowego. 
Co to jest PMS?
PMS = Zespół Napięcia Przedmiesiączkowego to zespół objawów obserwowanych przed i krótko po rozpoczęci miesiączka, powodowany zmianami hormonanów płciowych, wpływający na stan psychofizycznego kobiety.
O PMS mówimy jeśli u danej osoby, występują objawy typowe dla PMS, w przeciągu 2 miesięcy obserwacji – w ciągu 2 cykli menstruacyjnych obserwacji. 
Przydatnym narzędziem do autobserwacji jest kwestionariusz: 
Link do kwestionariusza– po angielsku: 

Jakie to objawy świadczą o PMS?

Objawy można podzielić na 3 kategorie:

Objawy psychiczne:

  • zmienność nastroju,
  • drażliwość,
  • ospałość,
  • obniżenie nastroju
  • poczucie utraty panowania nad sytuacją.

Objawy fizyczne:

  • obrzmienie i tkliwość piersi,
  • wzdęcia,
  • zaburzenia trawienia
  • bóle głowy o cechach migreny

 Objawy behawioralne:

  • zmniejszenie zdolności analizy wzrokowo-przestrzennej = zdolność do tworzenia umysłowych   obrazów przedmiotów i do myślenia o ich położeniu względem siebie – niezborność  ruchów i działania
  • zdolności poznawczych czyli np. gorsza koncentracja

PMS w liczbach

  •       Pierwszy raz Zespól Napięcia Przedmiesiączkowego opisał Robert T. Frank 
  •         w 1931     roku    – czyli stosunkowo niedawno.
  •        Nasilenie PMS - uniemożliwiające uczestnictwo w codziennych aktywnościach     życiowych, dotyka 5-8 procent kobiet w wieku reprodukcyjnym.
  •         Najsilniejsze objawy PMS występują między 25-35 rokiem życia.
  •        PMS według kryteriów trwa 3-21 dni.
  •         PMS – najbardziej klasycznie objawy występują do 5 dni przed i do 4 dni po rozpoczęciu krwawienia miesiączkowego.



PMS – skąd się to bierze i jak powstaje?

 Biochemia PMS

Pierwsza dobra widomość - PMS nie jest związany z nieprawidłową budową mózgu lub organów płciowych. 
PMS wynika z nadwrażliwości układu nerwowego,  na normalne zmiany hormonalne, zachodzące w ciele kobiety, w ciągu miesiąca. Głównym hormonem, na przysłowiowej tapecie , jest progesteron – a właściwie spadek progesteronu w II fazie cyklu, który inicjujący miesiączkę.  Rozważając przekaźniki, szwankuje poziom przekaźniku GABA – odpowiedzialnym za spokój i harmonie – który spada, wraz ze spadkiem progesteronu przed miesiączką oraz serotonina – na która mózg osoby z PMS jest mniej wrażliwy, w okresie okołomiesiączkowym i generalnie jest go mniej we krwi, w okresie okołomiesiączkowym. Skadek serotoniny odpowiada, między innymi za wahania nastrój, drażliwość oraz wzmożony apetyt lub napady wilczego głodu, zwłaszcza na słodkie rzeczy, przed miesiączką.

PMDD - premenstrual dysphoric disorder

Dysforyczne zaburzenia przedmiesiączkowe

 


W przypadku dysforycznych zaburzeń przedmiesiączkowych w raju może być …nieciekawie, sąsiedzi mogą alarmować, nawet Anielska policje. Ewa rzuca ogryzkami, przeklina…a później biedaczka płacze w objęciach, cierpliwego Adama.
Wersja współczesna opisu PMDD - odsyłam do wiersza "Histeria" Kim Yideum
Zespół dysforii przedmiesiączkowej - po raz kolejny natura płata figla i osobnicza zmienności prowadzi, do sytuacji, w wyniku której, pod wpływem kaskady zmian neuroprzekaźnikowych, powiązanych z spadkiem progesteronu, przed miesiączką kobieta wpada w stan pernamentnej irytacje, staje się drażliwa i wybuchowa. Winni - Zmiany neuroprzekaźnikowe,  jak w PMS.

Jakie objawy świadczą o PMDD ?


Objawy psychiczne:
·        znaczne obniżenie nastroju,
·        uczucie beznadziejności
·        braku samoakceptacji;
·        podwyższenie poziomu lęku,
·        zwiększenie napięcia,
·        wzmożona wrażliwość
·        znaczna niestabilność afektu;
·        utrzymujące się nasilone uczucie gniewu lub zwiększona drażliwość
·        zmniejszenie zainteresowania codziennymi zajęciami
·        subiektywne uczucie utrudnionej koncentracji
·        brak entuzjazmu,
·        łatwe męczenie się
·        przejadanie się lub napady niepohamowanego głodu; 
·        nadmierna senność lub bezsenność
·        uczucie subiektywnego braku kontroli lub przytłoczenia

Objawy fizykalne:
·        tkliwość piersi
·        bóle głowy
·        bóle mięśni, stawów
·        uczucie wzdęci i przyrost masy ciała 


Leczenie, samoleczenie, łagodzenie

PMS i PMDD

Łatwo nie jest, ale…

Samoleczenie

To, co można zrobić samodzielnie to zwrócić uwagę na złoty balans w jedzeniu np. słodyczy i słonych przekąsek – zwłaszcza w okresie poprzedzającym miesiączk. Proponuje ograniczyć "picie napoi wysokoprocentowych"😊 oraz uprawiać regularny ruch. W przypadku nasilonego PMS stosować oszczędny tryb życia, czyli się nie przemęczać, dodatkowymi aktywnościami, pod koniec cyku hormonalnego kobiecego. Literatura sugeruje stosować metody kojące i uspokajające umysł i ciało. Dla jednych będzie to relaksacja Jakobsona, dla innych medytacja, dla jeszcze innych słuchanie muzyki, przy zapalonej świeczek zapachowej, w otulenie ciepłego koca.


Leczenie specjalistyczne


Kiedy nasilenie PMS jest bardzo duże lub mamy do czynienia z PMDD i w okresie okołomiesiączkowym jesteśmy, niejako wycięci z życia rodzinnego, zawodowego i/lub czas ten jest powoduje dotkliwe cierpienie psychiczne i fizyczne, można zastawać leczenie farmakologiczne.
Mamy do wyboru lekarzy 2 specjalnosci - z pomocą przychodzą ginekolodzy oraz psychiatrzy. 

Warto pamiętać, że zgłoszenie do ginekologa, z reguły powiązane jest z pogłębienie diagnostyki somatycznej i wykluczaniem, bardziej złożonych problemów cielesnych ginekologicznych i nie tylko. Standardowo lekarz ginekolog podczas diagnostyki problemu, wykonaniem badania ginekologicznego, badan laboratoryjnych z krwi oraz badania USG.  Po ich wykonaniu podjemuje decyzje, co do dalszego postepowania. 
Podczas wizyty u lekarza psychiatry wyklucza się występowanie u danej osoby chorób i zaburzeń psychicznych, występujących niezależnie do cyklu menstruacyjnego lub pogłębiających PMS - typu depresja, zaburzenia osobowości, zaburzenia lekowe, uzależnienia, zaburzenia odżywiania itd. Wizyta u psychiatry polega na rozmowie na różne tematy, w celu oceny ogólnego funkcjonowania danego człowieka i jego trudności. W przypadku PMS przydatne będzie przyniesienie wypełnionego formularza diagnostycznego.
 Link do kwestionariusza– po angielsku: 
Standardy Leczenie:

Według standardów lekarskich na początku u osob z PMS i PMDD, zaleca się leki z grupy SSRI lub SNRI. Może zaordynować je w formie leku przyjmowanego codziennie lub tylko przez fazę lutealną cyklu miesiączkowego – od momentu owulacji – z reguły połowa cyklu miesiączkowego (choć nie jest to regułą) do pierwszego dnia miesiączki-łącznie około 14 dni. 
Lekami II rzutu są środki antykoncepcyjne hormonalne – cześć preparatów. O specyfiki te prosimy lekarza ginekologa, który na bazie swojej wiedzy, wybiera te zawierające substancje aktywne, niwelujące PMS oraz wykonuje badania wskazane, przy stosowaniu antykoncepcji hormonalnej. 
Leczenie na poziomie „master” to analogi gonadoliberyny. Jest to mocno specjalistyczne leczenie wymagające intensywnej opieki lekarza ginekologa – ale, jak trzeba to trzeba.
Jak widać powyżej, nawet PMS i PMDD nie jest specjalistom straszne. Kto jak nie My😊
Do następego wpisu. Tematy kobiece cdn - depresji poporodowej, także tej przeżywanej przez mężczyzn po narodzinach dziecka. 

Popularne posty