Depresja dzieci i młodzieży - kiedy życie kręci się w "ciszy" czterech ścian pokoju.
Dużo mówi się o depresji u dzieci i młodzieży?
Czy to rzeczywiście tak duży i istotny problem?
Problem depresja dzieci i młodzieży to fakt. Tematem do dyskusji jest kierunek dziania zapobiegający jego narastaniu. Badania i obserwacje, pokazują, że dotyka coraz młodszej i szerszej grupy osób.
Depresja w liczbach...
Poszukując odpowiedzi, na pytanie o częstość występowania depresji u dzieci i młodzieży, utkałam w statystycznym polu kukurydzy. Dane są niejednoznaczne -problem jest niediagnozowany i niedoszacowane. Problematyczna jest również nomenklatura medyczna stosowana w diagnostyce zagadnienia.
To, co jest pewne...
Do jednostek psychiatrycznych, funkcjonujących w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia, zgłasza się coraz więcej osób, proszących o pomoc. w trybie ambulatoryjnym.
Na pomoc w prywatnym gabinecie specjalistycznym psychiatrycznym się czeka. Szpitale psychiatryczne dziecięce „pękają w szwach”. Lekarze i terapeuci nie nadążają z pomocą.
Konkrety – statystyki policyjne.
Dane policyjne z 2022 roku, mówią o 2031 próbach samobójczych, podjętych przez osób małoletnie, 150 z nich zakończyło się zgonem. W 2020 roku podjętych prób samobójczych, przez młodocianych było 800, czyli przerost rok do roku wynosi 150 procent. Z praktyki lekarskiej mogę tylko dodać, ze nie wszystkie osoby po próbach samobójczych, mają kontakt z policją i trafiają do policyjnych statystyk . Osoby w kryzysie, wymagają pomocy specjalistycznej psychiatrycznej, policja interweniuje, tylko wtedy, kiedy jest potrzebne wsparcie dla zespołu interwencyjnego specjalistycznego lub dzieje się tragedia – ktoś odbierał sobie życie. Zjawisko jest alarmujące. Nie liczenie i niepodejmowanie działań, to chowanie głowy w piasek.
A może powinniśmy mówić o "modzie" na rozpoznawanie i mówienie o depresji, zwłaszcza wśród osób młodych ?
Moda na mówienie o tym ze się cierpi, prosi o pomoc specjalistyczna lub chce się „odejść” ? Nie składa się to w całości. Młodzi poszukują i próbują nazwać, to co czują i przeżywają. W "dobie internetu” - informacji jest dużo i nie zawsze są spójne z obrazem widzianym oczami specjalisty. Nie każda rozpoznania przez niespecjalistę depresja – to depresja kliniczna. Jednocześnie, jeśli osoba młoda, zgłaszają problem i poszukają, to znaczy, ze cos w niej „krzyczy”. Zdrowe jest próba nazywania, wyrażenia, proszenie o pomoc, kiedy ktoś czucie się bardzo źle. Nie uważam, że jest sens to piętnować. Należy się cieszyć, ze mamy tak mądra, poszukującą młodzież.Używając sformułowania „moda na depresję u młodzieży”, popełnimy błąd i bagatelizujemy problem. Jeśli mówimy o modzie, ostanio usyszałam, że jest moda na prace Zdzisława Beksińskiego. Prace ten przepełnione są tematyka śmierć, umieranie, cierpienia, choroby. Sztuka – zarówno muzyka, jak malarstwie, oddaje często tętno naszych czasów. Nasza rzeczywistości – z jednej strony szybka i zachwycająca, przyprawia o zawał - mentalnie i fizycznie - odbiera siły.
W moim odczuciu, w tych prace w wielu osobach odnalazły swój mentalny dom. Próbuje poukładania i nazwania rzeczywistości, nazywający przez sztukę, doświadcza ukojenia. Podobnie z pracami Banksy’ego, lubiany przez tłumy, jego prace wyrażają tęsknotą, za drogą do normalności i porozumienia bez przemocy. A co funduje nam rzeczywistości? Symbolicznie niszczony obraz „Dziewczynki z balonikiem” – utratę nadzieję na normalności.
Co mówią i czują młodzi, kiedy zgłaszają się na konsultacje z powodu depresji?
Pewnie warto byłoby zapytać samych młodych. Praktyka pracy z młodzieżą podpowiada, że rozumieją, więcej niż dorosłym się wydaje, chcą zabrać głos i cierpią. Tak, jak we wspominaj, sztuce Beksińskiego - doświadczają surrealistyczności, śmierci, chorób, cierpienia, wojny, strat. Sama rodzina wspomnianego artysty, doświadczała tematu traumy i depresji, prób samobójczych , stad tętno tematu można wyczuć w pracach artysty – dlatego do niego wracam.
"Beksińscy. Album wideofoniczny" - Netflix
Młodzi nieokuci w mechanizmy obronne, doświadczają całymi sobą, bez osłony – wypracowanych mechanizmów obronnych. Naturalnym, ale i przykrym zjawiskiem, jest narastanie problemy natury psychicznej, zwłaszcza u młodzieży w świecie postawionym na głowie. Zjawisk jest za dużo i są za intensywne – pomocy przychodzi za późno lub wcale. Nieleczona depresja u młodej osoby, może nabiera charakteru nawrotowościi.
Jeśli nic z tym nie zrobimy, za parę lat będziemy żyli otoczeniu armia smutnych ludzi, w różnym wieku.
Jak zauważyć i nie przeoczyć problemu?
Czym charakteryzuje się depresja młodzieńcza?
Tak, jak każda depresja, także i ta zawiera w sobie depresyjny obraz rzeczywistości – negatywne oceny przeszłości, teraźniejszości, przyszłości oraz samego siebie. Rodzi to poczucie bezsensu bycia tu i teraz, odbiera siły i motywacje do dziania. Osoba z depresją jest jak w klatce – widzi rzeczywistości nieracjonalnie – skupia się na cieniach, nie dostrzega kolorytu życia.
Czy są cechy specyficzne dla depresji występującej u dzieci i młodzieży?
Depresja u młodzieży i dzieci, z reguły powiązana jest z drażliwości, wybuchami złości. Bardzo często młodzi ludzie, uciekają przed widmem beznadziei w ulubione aktywności – np. aktywności przed komputerem. To częste skargo rodziców, młody człowiek nie realizuje obowiązku szkolnego, ale ma siły na ulubione aktywności. Ja odpowiedziałabym, w takich sytuacjach rodzicom, ze jeśli młody nie ma siły, na ulubione aktywności, to nie ma woogie siły – nie jest źle, ale bardzo źle. W pierwszej fazie depresji może nie występować anhedonia, gdy depresja narasta, smak ulubionych aktywności również odchodzi. Pozostaje apatia, ból, często bezczynności.
Jakie objawy powinny niepokoić?
Niepokoić powinna – zmiana w zachowaniu u młodocianego. Tendencja do izolowania się, zarówno od rodziny, jak i rówieśników, jeśli wcześniej młody nie miał takiej tendencji. Znamienna jest duża drażliwości i wybuchy złości – wynikające z potrzeby ograniczenia bodźców, wyładowania się emocji, potrzeby kontroli. Moje dziecko nie jest tym samym człowiekiem, mówią rodzice. Często występuje problemy z apetytem – zarówno zajadanie problemów, jak i jadłowstręt. Typowe są problemy ze snem – trudność z zaśnięciem, poranne wybudzanie, ale i przesypianie całego dnia – przesypanie cierpienia. Bardzo często występuje lepsze funkcjonowanie w godzinach wieczornych. Znamienne są problemy z koncentracją i powiązane z nimi pogorszenie ocen w szkole. Brak sił, prowadzić może do zaniedbywania higieny, zaniedbywania przestrzeni, w której młody żyje – bałaganu. Z reguły młodzi w depresji mają niską samoocenę i martwią się przyszłością. Ucieczka przed depresją to także -używki, nieakceptowalne społecznie zachowania -wandalizm, samookaleczenia – próba wyrzucenia z siebie tego co w środku. Zainteresowanie tematyka śmierci, przemijania, ale i wypowiadanie biernych i czynnych myśli samobójczych to tez zjawiska obserwowane w depresji.
A objawy depresji u młodszych dzieci?
W młodszej grupie dzieci do czynienia będziemy mieli ze skargi na zły stan zdrowia – tzw. somatyzacje i zamartwianie się zdrowiem somatycznym - swoim i bliskich.
Obawa o utratę bliskich. Małe dziecko będzie miało problem z nazwaniem problemu -nie powie mam depresja. Będzie pokazywało emocje przez ciało – bóle brzucha, głowy, nudności, zaburzone rytmy biologiczne – zaburzony apetyt, sen. Prowadzić to może do zaburzone przyrost wagi, wzrostu – zaburzone wzrastania oraz zaburzony rozwój psychiczny –objaw ten można zauważyć pediatra.
Jakie są czynniki ryzyko wystąpienie depresji u młodej osoby?
Przy ocenie ryzyka wystąpienia depresji, kluczowe jest pojęcie straty. Straty możemy rozumieć, jako destabilizacji bezpiecznej bazy. Bezpieczna baza -bezpieczny stabilny kąt rodzinny, bezpieczeństwo finansowy, bezpieczne miejsce nauki, bezpieczne środowisko rówieśnicze, środowisko dostosowane do moich potrzeb neurorozwojowych lub ewentualnie dysfunkcji fizycznych. Jeśli filary poczucia bezpieczeństwa zawodzą – mamy do czynienia z czynnikami ryzyka.
Czy obecnie mamy do czynienia ze zjawiskami, sprzyjającymi narastaniu problemy depresji wśród młodzieży?
Nie da się pominąć wpływu pandemii Covid 19 na stan psychiczny osób młodych. Doznawana przez młodych -izolacja i przekazy, ze kontakt z 2 osoba są potencjalnie zagrażający, a świat miejscem niebezpiecznym, nie pozostaje bez wpływu. Wymaga wówczas, od nas sterylności nie jest zjawiskiem normalnym – była stanem wyższej konieczności.
A inne czynniki ryzyka? Myśląc nurtem terapii systemowej i genogramu, „depresja” pod kątem psychologicznym, może być przekazywania z pokolenia na pokolenie. Konkretniej -przekazywany jest depresyjny obraz świata. Kiedy tak się może stać? Na pewno niezaopatrzone problemy natur psychicznym w rodzinie, w tym depresja u jednego z opiekunów, sprzyjają pojawieniu się depresji u osoby młodocianej. Młoda osoba bezwiednie przejmuje obraz zaprzedawany przez otoczenie – jest, jak czysta karta – zapisywana przez rzeczywistość – najwięcej zapisują na niej osoby bliskie i ważne.
Nie mniej ważne są straty wojenne. Wojna w znaczeniu mikro – przemoc domowa, ale i wojna rozumiana dosłownym - wojna za wschodnią granicą kraju.
Młodzi doświadczający wojny - doświadczają, świata rozpada się na kawałki, w każdym aspekcie. Traumy doświadczają zarówno ci, którzy odczuwają wojnę, w sposób bezpośredni, jak i ci którzy patrzą na rozpad czyjegoś swiata, z boku. Temat tramy II wojny Światowej ciągnie się, w przekazach pokoleniowych do dnia dzisiejszego. Nie chciałabym, aby historia przekazów zatoczyła koło. Pod kątem psychologiczno – psychiatrycznym - wiemy i umiemy więcej – mamy przestrzeń, na wyciągnięcie lekcji z historii,.
Podsumowując - pokolenie dzisiejszych młodych doświadczać więcej strat – dlatego myślę, że jest im trudniej.
Przy okazji tematu depresji u młodzieży pojawia się często wątek buntu młodzieńczego. Okres dojrzewania – nieodłącznie związany z tematem buntu – burza hormonalna destabilizuje. Bunt młodzieńczy to zaprzeczanie temu, co usłyszało się w domu i nakierowania na to, co oferuje świat. Cel rozwojowy - stworzenie własnej jakości – własnego obrazu rzeczywistości i siebie samego.
Czym różnie się bunt młodzieńczy od depresji u dzieci i młodzieży?
Czy można je pomylić?
Czy jest jakaś grupa młodzieży narażona bardziej na występowanie depresji?
"Neurodiversity – the key that unlocked my world." - Elisabeth Wiklander - Ted -x.
MATA: "Spektrum autyzmu to moja supermoc!" - Autentyczni - tvnpl
Akceptacja i tolerancja, integracja, to cos czego się uczymy – potrzebujemy na to przestrzeni i czasu.
"Our fight for disability rights - and why we're not done yet." - Judith Heumann - Ted - x