Dziewczyny i Kobiety w spektrum autyzmu. Całe życie w Krainie Czarów.
Dziewczynki w spektrum autyzmu, rozpoczynają swoją przygodę, w świecie interakcjach ludźkich, tak jak Alicja - podążają za Białym Królikiem - potrzebami. Otoczone opieka mamy, taty, babci lub walcząc o przysłowiową "zabawkę na placu zabaw w piaskownicy" - wskakuje do króliczej norą – świata relacji rówieśniczych, rodzinnych. Czasem niechętne do jego eksploracji - zostają wepchnięte przez opiekunów i sytuacje.
Jako Małe dziewczynki, Kobiety w spektrum autyzmu, mogą prezentować się w zróżnicowany sposób, uzależniony od wrodzonego temperamentu i poziomu objawów ze spektrum autyzmu.
Cześć będzie wrzucana do szuflady - grzeczne / niewidzialne dziewczynką w rogu sali. Takie osoby bardzo często nie zostają zdiagnozowane, w okresie dzieciństwa. Dziewczynka, która zabiera głos tylko wtedy, kiedy jest wyższa konieczność - nie stanowi problemu i nie rzuca się w oczy.
Na większość pyta odpowiadająca "Nie wiem". "Nie wiem" odpowiada dlatego, że rzeczywiście nie wie, bo nie rozumie Świata tak, jak osoby Normotypowe. Czasem mówi "Nie wiem", bo tak jest bezpieczniej z logicznego punktu widzenia, dadzą jej spokój -nie będą ją zasypywać pytaniami, kontynuować rozmowy. Czasem wyrażenie "Nie wiem" to automat - potrzeba streotypowego -echolalicznego miarowego przekazu, który daje poczucie bezpieczeństwa. Zdarza się, że dziewczynki te mają ukryty świat, do którego uciekają w swoim umysłach lub nawet wymyślonego przyjaciela.
Część dziewczynek w spektrum autyzmu, z powodu cech temperamentnych, czasem zaburzeń współistniejących - np adhd, przyjmują postawę sterotypowo powiązaną z płcią męską. Dziewczynka taka tworzy "szajki z męską grupą". Ich ulubione zabawy to popychanie, skakania i walki. Taka prezentacja bardzo często nie podoba się to otoczeniu - bo dziewczynka ma bawić się lalkami i lubić różowy, a nie dinozaury i szerokie spodnie. Zakłopotanie i oburzenie może również wywoływać fakt, że zamiast wozić lalkę w wózku, robi z niego broń, w walce z chłopakami.
Do grona dziewczyn w spektrum autyzmu - dołączają dziewczynki mali naukowcy - zainteresowane faktami, konkretami i logiką. Ich ulubioną formą spędzania czasu jest czytanie literatury faktu, najlepiej w odosobnieniu w bibliotece, gdzie nie ma rówieśników i nikt nie przeszkadza. Zalewają one informacjami na temacie swoich zaintersowań. Uciekają od ludzi i nie podążają za panującymi modami, wśród rówieśników, bo nie jest ona dla nich atrakcyjna.
Mamy dziewczny w spektrum - literatki - np. wielbicieki fantazy - np. "Harrego Pottera" J.K Rowling, czy "Klanów Kotów." Otaczają się materiałami i odgrywające w umyśle i na żywo, sceny przeczytanej z ukochanych książk. "Oddychają spokojnie i miarowo - przenosząc się do świata, który kontrolują i rozumieją.
Spadam głębiej za Białym Królikiem...Czas Nastoletni oczami Dziewczyny w Spektrum Autyzmu.
Jak wiemy z opowieści Lewis Carroll "Alicja w Krainie Czarów", Biały Królik biegnie szybko – Świat Ludzie, zwłaszcza w pozytywnej akceleracji, napędu rozwojowego, pędzi nieubłaganie.
Dziewczyny w spektrum autyzmu –w momencie przyspieszenia, obawiając się nieznanego, czasem zastygają w bezruchu i nawet nie dostrzega, że ich rówieśnicy rozwijają się dalej. Nie rejestruje, że to, co było kiedyś "ok" – np. zbieranie pluszaków, w wieku nastu lat nie jest już aprobowane przez rówieśników. Najczęściej emocjonalnie rozwijają się z opóźnieniem do grupy rówieśniczej. Mimo że z opóźnieniem, chcąc/ nie chcąc przenoszą się do głębszych obszarów świata czarów – wyższego poziomu "niezrozumienia" relacji międzyludzkich. Narodziny mentalne dziewczynki w spektrum autyzmu, w okresie dorastania, to często proces bolesne. Doświadczenie diagnostyczne pokazuje, że w tym czasie dziewczynki bardzo często przeżywają kryzysy, zdarza się, że trafiają po pomoc specjalistyczną. Przesunięty w czasie proces asymilacji i identyfikacji siebie, jako członka grupy – w żywej i szybkiej intymnej interakcji -nastręcza problemów i pytań.
Jak Alicja - dziewczyny w spektrum autyzmu, stoją przed drzwiami do Krainy Czarów – próbują różnych sposobów, aby zostać przyjęta i otworzyć drzwi prowadzący do wyższego poziomu relacji rówieśniczych. Presja społeczna, powiązana z dojrzewaniem dosięga i je.
Zmiany
"Kraina Czarów" pełne Niestałości
Ja pełna Niestałości, Świat pełen Niestałości...
Bardzo duża potrzeba stałości i niezmienności powoduje, że niespodziewane i nowe, może okazać się czynnikiem przytłaczające dla kobiety w spektrum autyzmu. Zmiana definiowana przez kobiety w spektrum autyzmu to zmiana wyglądu otoczenia, siebie, zmiany związane z dojrzewaniem, w relacjach i układach międzyludzkich. Nawet nowe dobre to coś, co wymyka się z kontroli, wiec w równaniu emocjonalnym jesteśmy na minusie. Nowe Dobre duży to koszt energetyczny.
Zmiana miejsca zamieszkania – czasem zmiana wystroju pokoju i konieczny remont, to wydarzenie, na które musi się solidnie przygotować, absorbujące ogromna ilość energii. Wśród osób ze spektrum autyzmu są takie, które zauważają przemieszczenie i przestawienie nawet niewielkiego elementu wystroju, a co tu mówić o przeprowadzce.
Wyjątkowo bolesne następstwa ma opór przed zmianą w relacjach międzyludzkich. Nawiązywanie i podtrzymywanie relacji. Z tego między innymi powodu, każdą osobę przy swoim boku, kobiety w spektrum autyzmu moją traktuje, jak skarb. Nawet gdy zorientują się, że są w toksycznej relacji, co nie jest oczywiste i bardzo często dzieje się dopiero przy wsparciu osób bliskich, zakończenie/ zmiana/przeformułowanie relacji, bywa dla niej problematyczne. Problemy potęgują często deficyt proszenia o pomoc i trudność z weryfikacją własnych potrzeb oraz problemy w zakresie komunikacji.
Pytania egzystencjalne.
Rozwojowa Potrzeba eksploracji łamana na lęk przed Nieznanym = destabilizacja.
Alicja zagubiona w Krainie Czarów poszukuje odpowiedzi na pytania egzystencjalne, tak jak każdy człowiek." Jaka jestem? ""Jaka być powinnam? "Po co tu jestem? "Gdzie jestem ja, gdzie inny ludzie?"
Ze względu na deficyty związane z autoidentyfikacją i mentalizacją, bardzo często zawiesza się i intuicyjnie podąża za osobami z otoczenia - odtwarza postacie/role/osoby.
Naśladowanie/próbowanie - nie jest niczym nadzwyczajnym, tak się dzieje w okresie dorastania - kluczowe jest poszukanie własnej wersji siebie. Ważna i różnicująca jest skala naśladowania - u niektórych kobiet w spektrum autyzmu - naśladowanie może przyjmować poziom skrajny - np. naśladowanie ton głosu, ruchów, czy cytowania literalnie wybranych osób.Zdarza się, ze zaprzestaje poszukiwań siebie w ogóle i ucieczeka w znane i lubiane aktywności, przykładowo temat kultury Korei - do którego może przenieś ją vlog " Pyra w Korei " , akordy muzyka Keypop...
BTS (방탄소년단) 'Dynamite' Official MV
... ale i schronieniem może być świat Mang - Pyrkon -Wpisy Blogowe japonskie wariacje na temat Alicji w krainie czarów" - AGNIESZKA MRÓZ,
Może również poszukiwać wspomnianego wcześniej przewodnika - kogoś dostępnego, kto wskaże, jak działać, aby być "do zjedzenia".
Alicja w Niebezpieczeństwie
Niestety jeśli przewodnikiem staje się osoba, która ma intencje wykorzystania, dorastająca dziewczyna w spektrum autyzmu - może stać się ławo ofiarą wykorzystania. Dlatego warto edukować i poszukiwać odpowiedzi na pytania dotyczące relacji międzyludzkich, w zaufanych źródłach i u zaufanych osób.
Przykładowe strona internetowa poświęcone zagadnieniu odkrywanie siebie, w spektrum autyzmu i powiązanych z nim problemach i trudnościach - w tym w zakresie dojrzewaniu i seksualności:
- Fundacja dziewczyny w spektrum autyzmu - Facebook i strona internetowa.
- WUJ - Sarah Hendrickx- Kobiety i dziewczyny ze spektrum autyzmu.
Alicja poszukuje Partnera i Przyjaciela
Temat zwierania i trwania w relacjach międzyludzkich to temat rzeka. Kobiety w spektrum autyzmu są bardzo często, jednymi z najwierniejszych kompanów, zarówno w wymiarze koleżeńskim, jak i partnerskim.
Jeśli zbudują relacje, starają się w niej wytrwać - nie podlegają kaprysom częstych zmian - można na nich polegać. Problematyczne jest dla nich etap zapoznawania i budowania relacji, ale i podtrzymywania w rozumieniu osób normotypowych.
Miłość nie omija Kobiet w spektrum autyzmu szerokim łukiem, podobnie potrzeby bycia w bliskości, w każdym jej wymiarze. Rozumienie dosłowne wypowiedzi i komentarzy oraz problem z czytaniem sygnałów społecznych z otoczenia - to panaceum na kłopoty. Szansa na miłość może zostać zaprzepaszczona przez społeczną krótkowzroczność, innym razem Kobieta w spektrum autyzmu, może widzieć potencjalnego kandydata/kandydatkę na partera, tam gdzie go nie ma.
W trakcie udzielania wywiadu jedna z kobiet w spektrum autyzmu, podzieliła się opowieścią, jak w okresie dorastania, naraziła się na śmieszność nie rozumiejąc przenośni - dotyczącej podniecenia seksualnego na widok osoby, która się komuś podobała -" Ona ma kisiel w majtkach. Jaki kisiel, o co chodzi z tym kiślem?" Warto, aby Alicja miała wsparcie i przewodnika w drodze szukania swojej 2 połówki - oczywiście jeśli nadejdzie jej czas i chce. Warto wspomnieć, że zdarza się, że cześć osób w spektrum autyzmu jest aseksualne i to też jest ok.
Kobiety w spektrum autyzmu mogą mieć tendencje do hiperfikasacji na obiekcie swojego zauroczenia. Potrzebie bycia w relacji 1-1, czasem jest tak silna, że temat staje się wątkiem do przepracowania na spotkaniach z terapeutą. Zdrowe granice w relacji, również bywa problemem. Dla wielu terapia par może być prawdziwym wyzwaniem, ale i koniecznością.
Poszukanie odpowiedzi na pytania - Gdzie jest moja granica? A gdzie jest granica partnera? Co można sprowadzić do mojej winy, a co wynika z winy partnera? Czy ja dobrze rozumiem sytuacje pod kątem społecznym? - to nieodzowny element pracy na terapii - obiektywizacja przez osobę terapeuty, przynosi wiele korzyści obu parterom, bo na końcu grają do jednej bramki - szczęście jednego równa się szczęście drugiego.
Jednocześnie warto zaznaczyć, że wiele Kobiety w spektrum autyzmu staje się ofiarami przemocy ze strony partnerów i partnerek, wykorzystujących ich atypowe przeżywanie rzeczywistości - warto o tym pamiętać.
Najważniejsze w tej skomplikowanej układance jest to, aby Alicja znalazła kompana, który mówi "podobny językiem" i akceptuje ją taką, jaka jest. Każdej Alicji życzę, aby spotkała swojego Szalonego Kapelusznika i odczuła, że jest w właściwym miejscu i czasie.
“Alice Through the Looking Glass" - reżyseria Tim Burton -2010 rok - Walt Disney Studios - Youtube
Przemoc rówieśnicza/ Mobbing ...
"Alice in Wonderland" - 1949 w reżyserii Dallas Bower
Zawsze znajdzie się taka osoba, której inność dziewczynki ze spektrum autyzmu przeszkadza. Królowa balu, szef lub szefowa nie lubią jak ktoś się nie dostosowuje. Dziewczynka w spektrum autyzmu przywiązane do reguł i zasad – często mówiąca wprost, co myśli może usłyszeć i odczuć, ze silna grupa pod wezwaniem chce ukróci ją o głowę. Jak w przywoływanej powieści, Alicja walczy z przemądrzałą królową, która z tylko dla siebie znanych powodów, próbuje ją ośmieszyć - spowodować, że straci w oczach grupy. Czasem Alicja nic nie mówi i dostaje się jej za to, że po prostu jest i nie nadąża z grupą. Bieg za Białym Królikiem jest zawrotny – łatwo można się przewrócić – zrobić gafę stać się ofiara drwin. Przemoc rówieśnicza bulling / mobbing to codzienność kobiet ze spektrum autyzmu.
Jak sobie z nią radzić?
Odsyłam do poradnika i stron internetowych nakierowanych na pomoc osobom doświadczającym przemocy rówieśniczej.
Dajmy Dzieciom Siłę - Dziecięcy telefon zaufania - 116 111
W załączeniu przewodnik stworzony przez dedykowany pomocy osobom w spektrum autyzmu doznający bullling'u
Tea time all the time... "A Very Merry
Unbirthday to You! "
Czynniki -triggery - przeładowania ...
Kobiety i dziewczyny spektrum autyzmu bardzo często odczuwają niepohamowaną chęć ucieczki i wycofania, z sytuacji uznawanych przez wiele osób za zabawne i relaksujące. Jednym z takich przykładów może być temat brania udziału w przyjęciach np. z okazji urodzin. Podczas rozmowy na ten temat podają, ze czują się nienaturalnie. Pomysł spotkania ludzi, którzy nie mają konkretnych powodów, aby się spotkać i trwonią czas na small talk wydaje się im abstrakcyjny. Dodatkowym czynnikiem działającym na minus będzie legendarne przeciążenie polisensoryczne - przyjęcia są za głośne, jest na nich za dużo ludzi, za wiele się dzieje na raz. Bardzo wiele osób w spektrum nie lubi i nie jest przywiązanych do prezentów i świętowania. Dlatego bardzo często mają ochotę powiedzieć - "A Very Merry Unbirthday to You!" i opuścić spotkanie.
Rutyna jestem na "Tak" .
Poproszę znane/niezmienne.
W sytuacjach stresowych w sposób bezwiedny potrzeba stałości i niezmienności się nasila. Może ona przybiera poziom autodestrukcyjny/ absurdalny. Przykładowo-plama na ulubionej bluzie, wymagająca prania, bywa czymś, co przytłacza i niszczy dzień. Jak w reklamie Vanish'a, dedykowanej osobom w spektrum autyzmu.
Potrzeba niezmienności, do której predysponowane są osoby w spektrum autyzmu, prowadzić może do okresowych dekompensacji stanu psychicznego, w zwłaszcza w momentach ranliwych.
Tu warto wprowadzić pojęcie - metdown. Meltdown to nadmiarowa dla otoczenia reakcję emocjonalną, behawioralna oraz fizjologiczną.
Częstość meltdownów, może ulec potencjalnie intensyfikacji, w momentach trudnych dla większości kobiet i dziewczyn -w okresie dorastania, po porodzie, w okresie menopauzy, w okresie różnorako definiowanych zmian, w trakcie trwania reakcji adaptacyjnych na stres, itp.
W takich sytuacjach, przykładowa zmiana w harmonogramie dnia, to że ktoś przestawienie coś na biurku w pracy, destabilizuje i wywołuje meltdown, po meltblow – przegrzanie emocjonalne i wybuch.
Jak może wyglądać Meltdown u kobiety w spektrum autyzmu - zapraszam do obejrzenia nagrania, stworzonego przez Kobietę w spektrum autyzmu, która chciała podzielić się swoimi doświadczeniami.
Olivia Hopis -Youtube
Ukojenie w momentach przeciążenia układu nerwowego przynosi powrót do znanego=bezpiecznego, z ograniczeniem czynników aktywujących. Czasem będzie to czas w "swojej świątyni". Czas spędzony we własnym pokoju, w ciszy i spokoju, w izolacji, z zasłoniętymi oknami .
"Ja i moje myśli - świat w bezpiecznej odległości za drzwiami pokoju." Czasem ukojenie przynosi- rytmu i powtarzalność- np. słuchanie tej samej piosenki tysiące razy, rysowanie, granie na komputerze. Rzadziej kontakt z osobą, z która dziewczyna/kobieta w spektrum autyzmu czuje się bezpiecznie - np. kontakt fizyczny - przytulenie przytulenie do ukochanej osoby.
W momencie samego metdownu - niewiele można zrobić. Warto uzbroić się w cierpliwość i przeczekać, a na przyszłość zastanowić się, jak ułożyć sobie działanie, aby zmarginalizować szansę na przeciążenie układu nerwowego. Robimy tyle, ile możemy, akceptujemy to, czego nie da się zmienić.
Jak odnaleźć siebie i właściwą drogę w "Krainie Czarów"? Zgubiłam się...
Gdzie mam iść Kocie z Cheshire?
Na koniec...
Alicjo jesteś wyjątkowa w swojej definicji spektrum autyzmu i woogóle..
Pisząc ten post natknęłam się na różne adaptacje powieści Lewisa Carolla -"Alicja w Krainie Czarów". Stała się ona natchnieniem dla twórców gier komputerowych, filmów itd.
Niezwykłość tych adaptacji polega na tym, że każda z nich definiuje ten sam temat trochę inaczej. Podobnie, jest z Kobietami w spektrum autyzmu - każda z nich jest wyjątkowa i ma własną definicję - poziom i prezentację spektrum autyzmu - jasne i ciemne strony spektrum autyzmu. Warto o tym pamiętać, aby nie etykietować i nie wrzucać do tego samego worka - postrzegać przez pryzmat tej samej definicji.
Mam nadzieję, że wpis zainspiruje i poszerzy wiedzę w temacie spektrum autyzmu. Osobom w potrzebie rekomenduje poszukanie pomocy - bo warto. Do następnego wpisu.