Uwaga...Idzie Menopauza. Menopauza czas Lord Vader, a może czas Yody?

Menopauza - życiowe Star Wars  - czas Lord Vader, a może  Yody? 

Menopauza - Brama mocy.

Z czym kojarzy się Wam Menopauza?  Myślę, że prawie każdemu, z obrazem pięknej kobiety po 50, wachlującej się i mówiącej: „Czy Wam też jest tak gorąco?"

 Uderzenia gorąca mogą być pierwszym, zauważalnym sygnałem świadczącym o przejściu do kolejnego etapu w życia kobiety – czasu wygasania funkcji rozrodczych -przejścia w czas niepłodności.

Temat wygasania funkcji rozrodczych dotyczy także Panów. W przypadku mężczyzn mamy do czynienia z Andropauzą.  

Ewolucja w wymiarze miko i makro nie omija żadnej z płci. Ewolucja rzadko się myli.  Wygaśnięcie funkcji rozrodczych nie jest równoznaczne ze śmiercią jednostki. Na świecie nie jesteśmy tylko po to, aby się rozmnażać. To banał, ale często umyka. Wygaśnięcie jednej funkcji, stwarza przestrzeń na pojawienie się innej -równie ważnej.

W poście słów kilka na temat menopauzy- przebiegu, "dyskomfortach" powiązanych z czasem przekraczania Bramy Mocy... W następnych temat andropauzy oraz męskiej miesiączki:)

Czemu boimy się menopauzy? 

Zawsze na baczność, zawsze młody, sprawny...

Menopauza to nadal temat tabu. Wyboistą droga,  wychodzenia ze stereotypów, dotyczących tego tematu, wydeptują znane osoby. 
Agnieszka Maciąg w książce -  "Menopauza. Podróż do esencji kobiecości", czy 
Magda Mołek - w wywiadzie z prof. Barbarą Zegarską w -W moim stylu -"Menopauza – zmiana, której nie trzeba się bać. - YouTube 
mówią głośno - Menopauza to etap życia kobiety. Jestem kobietą. Menopauza dotyczy lub będzie dotyczyła, także mnie. Nie wstydzę się tego. 
 Dla wielu kobiet sama myśl, że miałaby wejść w czas menopauzy, wywołuje nerwowy grymas na twarzy. 
Epos młodości, utrwalony przez kolejne i kolejne pokolenia, zniekształca realny obraz społeczeństwa na świcie. Patrząc na Polskie podwórko – rozkład społeczeństwa, prezentowany przez Główny Urząd Statystyczny, ujawnia "brzydką"  prawdę -średnia wieku w Polsce, przesuwa się konsekwentnie w górę. Statystyczny Polak ma 42 lata. 
Prognozy Eurostatu – mówią o tym, że w 2100 roku mediana wieku ma osiągnie 50,4 lata.  
W Polsce żyje więcej kobiet – Główny Urząd Statystyczny dane z 2022 r. 
Kobiety stanowią 52 procent  społeczeństwa. 
Nie czeka Nas, zapewne  „Seksmisja” Juliusza Machulskiego, ale trudno pominąć fakt, że kobiety w średnim wieku, stanowią ważną częścią społeczeństwa. 
Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że w 2021 roku Panie w wieku 50 lat, stanowiły 25 procent – populacji Świata, w 2011 stanowiły 22 procent - Menopause -WHO. 

Menopauza i andropauza to temat ważny – pomijany, tabu.  

O wieku się nie rozmawia…wiek  zawstydza...o wiek się kłamie?

Żyjemy dłużej, rozkład społeczeństwa ulega zmianie. Starzejemy się, w pojedynkę i zbiorowo. Zaprzeczanie temu, to zaprzeczenie faktom. Rozkład oferty handlowej, pomijający ten fakt, świadczy o potrzebie żyć i funkcjonowania, w zbiorowej iluzji. Rozmawiamy i myślimy o "Młodych", bo to skarby i słusznie, ale pomijając osoby w sile wieku, pomijamy dużą grupę, która "Młodych" kształtuje i wspiera.

Jak zmiany związane z menopauzą wpływają na różne aspekty życia?


Zmiany związane z upływem czasem, wpływają na nasze życie, w sposób bezpośredni i namacalny. 

Jak pokazują badania Chanel nr 4 - zdecydowana większość kobiet w okresie menopauzalnym doświadcza, co najmniej jednego uporczywego i dotkliwego objawu klimakterium - 77 procent badanych. Klimakterium i jego objawy są powodem absencji w pracy, mogą prowadzić do spadku produktywności. Czy warto mówić o tym "głośno"? A może przyjąć postawę, przysłowiowego strusia i chować głowę w piasek - ulegać obawie o dyskryminację? 

Myślę, że oprócz tego, że temat identyfikujemy, możemy próbować go korygować, łagodzić, przeformułować. W moim odczuciu warto poruszać tematy ważne, nawet jeśli początkowo, wydają się przysłowiową puszką pandory. Sami wpychamy, różne aspekty życia do tej puszki, możemy je z niej wyciągnąć. Możemy pracować nad tym, żeby ludziom, w różnych obszarach, żyło się lepiej - w samotności i zbiorowo. 


Czy można dokonać rzeczy Wielkich,  będąc na "hormonalnej" emeryturze? 

Z odpowiedzią przychodzą fakty. Kobiety nauki, biznesu  tworzyły, działały i zmieniały świat, będąc w okresie okołomenopauzalnym i pomenopauzalnym ...

O menopauzie i pozytywach z nią związanych pisze Christine Northrup -  Certyfikowana ginekolog-położnik i była prezes American Holistic Medical Association, autorka bestsellera „New York Timesa" Mądrość menopauzy. Jak stworzyć i zachować fizyczne i emocjonalne zdrowie w trakcie zmiany". 

Dla tych, którzy czytać nie lubią, wywiad z autorka książki - Silver TV "Mądrość menopauzy." - dr Christiane Northrup" - YouTube.

Do głosu warto również dopuścić - Forbs Women -- "Menopauza – wielka transformacja." Podcast Forbes Women - Forbes.pl.

Na koniec...Lista kobiet nauki, które zmieniły Świat na lepsze. Wiele z nich, u szczytu swojej kariery, było właśnie w okresie menopauzy. Menopauza nie zatrzymała ich, ale dodała im skrzydeł.

 Najbardziej znane kobiety w nauce

  Menopauza 
 Skakać do góry, czy uciekać ? 


 Porównanie kobiet, w okresie menopauza, do wysuszonych kwiatów w wazonie, odbiera godność i  umiejsza wartości kobietom. Zwiędnięte kwiaty, wyrzucamy do śmietnika -człowieka nie wyrzucamy i nie wymieniamy, bez względu na jego wiek i płeć.
Paradoksalne, w tym wszystkim jest to, że okres postreprodukcyjny daje "dużo". 
Skąd w takim razie obawy o zaszufladkowanie? Z powodu dysonansu poznawczego, dotyczącego tego, jak siebie postrzegamy, a tego, jak potencjalnie mogą postrzegać nas inni, w związku zmianami i skojarzeniami dotyczącymi kobiety, w okresie menopauzy - odczuwamy lęk.  Chcąc utrzymać swój obraz, zaprzeczamy faktom i odrzucamy nową wizję siebie. 
Boimy się zmianyZamyka to drogę do przepracowania i znalezienia profitów związanych z wejściem w okres postmenopauzalny. Młodość to piękno, żywotność, ale i inne przymioty...

Dojrzałości, z która powiązany jest czas przekwitania to doświadczenie i piękno, czasem uciekające powszechnym kanonom. Dla jednych -menopauza, będzie czasem wolności, dla wielu strat i utraconych nadziei, dla innych jednego i drugiego. 

 Menopauza - czy to już ? 
 Objawy menopauzy – skąd się to biorą?


Jeśli spytalibyśmy dowolna osoba, napotkana na ulicy, o okres dorastania, z dużym prawdopodobieństwem, odpowiedziałaby, że jest to czas burzy hormonalnej. 

Menopauza i andropauzy to, także czas przeobrażenia hormonalnego-  czas burzy hormonalnej w życiu człowieka.  Natura funduje nam jeszcze kilka okresów w życiu, kiedy mamy do czynienia z burzami hormonalnymi...  Mówimy o nich w okresie ciąży, po porodzie, w okresie karmienia piersią.  Czasem zawirowania hormonalne okołoporodowe mogą, przeobrazić się w depresję poporodową

Na szczęście nie zawsze się tak dzieje i po krótkotrwałym okresie - Baby Blues, przychodzi czas radości z macierzyństwa. 


                                               


Z przelotnymi burzami hormonalnymi - letnimi burzami, mamy do czynienia w przypadku zespole napięcia przedmiesiączkowego

PMS dotyczy dużej grupy kobiet.

 Jak to ze zmianami pogodowymi bywa, podobnie z burzami hormonalnymi – przychodzą i odchodzą.

Przygotowanie na czas menopauzalne burzy hormonalnej  zapobiega przemoczeniu do ostatniej, suchej nitki. 
Warto sprawdzić pogodę – wyedukować się  na temat. Warto ubierać płaszcza, zabierać ze sobą parasol - wesprzeć się możliwymi środkami łagodzącymi dyskomforty, związane z czasem przekwitania. Warto również pamiętać, że zawsze, jeśli bardzo pada-  „jest źle” - można zadzwonić po przysłowiową taksówkę - wesprzeć się na ramieniu przyjaciela, rodziny, lekarza ginekologa i psychiatry, psychoterapeuty – czas niepogody nie musi być taka bardzo dokuczliwy.Podobnie jaki po deszczu wychodzi słońce, podobnie w okresie pomenopauzalnym, może być „pięknie” i ciekawie. Warto pamiętać, że „kiedyś musi przestać padać”... i grzmieć.

Menopauza 
Trudne definicje...
Menopauzą -nazywamy ostatnią miesiączkę, po której przez 12 miesięcy, nie wystąpią krwawienia z dróg rodnych, przy wykluczeniu chorób i zaburzeń, które mogą doprowadzić do zatrzymania menstruacji. 
Premenopauza to okres kilku lat poprzedzających menopauzę, kiedy aktywność jajników zwalnia. Jej pierwsze objawy mogą pojawić się, u Pań po 35. roku życia. Etap ten może trwać nawet 8-10 lat. 
Perimenopauza – to czas intensywnych objawów wypadowych - trwa średno 2 lata. 
Postmenopauza - okres czasu w życiu kobiety, liczony od ostatniej menstruacji. 
Okres okołomenopauzalny - czas około 5 lat przed ostatnią miesiączką, do 1 roku po niej.
  

Menopauza, jak długo będę cierpieć?
Czy będę cierpieć?


Ostatnia miesiączka pojawia się z reguły miedzy 45 - 55 rokiem życia
W Polsce średni wiek pojawienia się ostatniej miesiączki to 52 lata. 
Tak zwane  "objawy wypadowe" pojawić się mogą, już w okresie premenopauzalnym – czyli nawet do 10 lat poprzedzających ostatnią miesiączkę i dawać o sobie znać jeszcze   2 do 5 lat po menopauzie. Oczywiście ich nasilenie, zależy od aktywności jajników i tempa przyhamowywania ich aktywności. 
Czy można zatrzymać czas?
Czy można opóźnić pojawienie się objawów klimakterium lub je złagodzić?

Czasu nie da się zatrzymać...i to jest piękne. Ewolucja taka nas zaprogramowała, że zarówno kobiety, jak i mężczyźni, z biegiem lat biologicznie zwalniają. To pewnik, na którym można się opierać. Swój droga, skłania do refleksji, czy czas ten spędzam dokładnie, tak jak chcemy i potrzebujemy. 
Badania naukowe pokazują, że mamy wpływ na opóźnienie momentu, pojawienia się ostatniej miesiączki. 
  • Zacznę od rzeczy nudnych - ważnych - całe życie opłaca się uprawiać sport, w okresie okołomenopauzalnym opłaca się uprawiać umiarkowany wysiłek fizyczny - po stokroć. Regularny umiarkowany wysiłek fizyczny - obniża poziomu hormonów stresu, zwiększa ogólną sprawności, poprawie jakość życia seksualnego. Badania pokazują, że regularny wysiłek, opóźnia wystąpienie menopauzy oraz łagodzi jej przebieg.  
  • Utrzymanie masa ciała w granicach normy, z omijaniem szerokim łukiem -masy zaniżonej oraz znacznie zawyżonej, również opóźnia, pojawię się ostatniej miesiączki. Tkanka tłuszczowa jest tkanką hormonalnie czynną - wytwarza estrogeny. Jeśli jest jej za mało, menstruacja,  może pojawić się, nawet o 1-2 lata wcześniej, niż jest  zapisane  w genetycznym kalendarzu. Reasumując - zdrowo - bez nadwagi/otyłości i nadmiernej chudości.  
  • Stresujący tryb życia - kastruje człowieka - pozbawia funkcji prokreacyjnych. Organizm w stresie przeprogramowuje się w tryb waki i ucieczki-przeżycia. Nie ma tu przestrzeni na równowagę hormonalną. Wszystkie metody nakierowane na redukcje stresu i łapanie zdrowego balansu w życiu, będą działać protekcyjnie i łagodząco na objawy klimakterium. 
  • Sposobów na redukcje stresu jest wiele. Zdrowe metody redukcji stresu - powinny być dobrane pod człowieka. Aby były skuteczne i stały się nawykiem - częścia życia, warto przy ich wyborze, brać pod uwagę swoje predyspozycje neurobiologicznych i temperamentalne danego człowieka. 
  • Można tu wypunktować -  zmianę sposobu życia, zgodnie z filozofią hygge, stosowanie relaksacyjnych masaży, mindfulness, ulubionemu hobby np. gry w planszówki, joga, spotkania towarzyskie, gotowanie, uprawianie ogrodu... 
  • Wymienić tu można również bliskość fizyczną, rozumiana, jako przytualnie, ale i inne rodzaje bliskości. Nie bez znaczenia jest kontakt z przyrodą i zwierzętami. Spędzanie czasu na łonie natury, ogranicza absorpcji zanieczyszczeń oraz  ilość docierających do człowieka bodźców psychosomatostresogenych.  

Na czas, pojawienia się ostatniej miesiączki, mają wpływ czynniki genetyczne. 
Jednocześnie, jak pokazują badania, kobiety z krajów wschodu, klimakterium przechodzą "spokojniej", a ostatnia miesiączka, pojawia się u nich później. Naukowcy podwiązuje ten zjawisko, z regularnym przyjmowanie fitohormonów-produktów soi, które mają powinowactwo, do tych samych receptorów, co hormony żeńskie. Fitohormony, niejako oszukuje organizm, rekompensują wahania naturalnych poziom hormonów żeńskich, w organizmie. 
Na rynku farmaceutycznym, w Polsce, dostępne są gotowe preparaty roślinne o działaniu fitohormonalnym. 
Terapia naturalna - fitohormonalna, rekomendowana jest,  jako forma łagodzenia objawów klimakterium u osób, które nie chcą lub nie mogą, z przyczyn medycznych stosować HTZ. 
W załączniku artykuły: 

Objawy menopauzy 
 Czy będzie "gorąco", czy obleją mnie  zimne poty...?

Hormonalny efekt domina, związany ze spadkiem poziomu hormonów płciowych, charakterystyczny dla klimakterium, prowadzi w  kaskadzie interakcji,  do zmian w działaniu całego organizmu i psychiki. Obniżenie hormonów żeńskich, często prowadzi do proporcjonalnego zwiększenia wpływu, na organizm kobiety, hormonów męskich. Czy to znaczy, że kobiecie mogą urosnąć wąsy? 
Tego typu sytuacje należą na szczęście do kazuistyki😁 
Jednocześnie, nie da się pominąć wpływu testosterony, na sposób bycia wielu kobiet, w okresie postmenopauzalnym.  Testosteron odpowiada za poczucie sprawczości, rywalizacje, zadowolenie z życia seksualnego - to aut związany z przeobrażeniem hormonalny. Nie chce przez to powiedzieć, że kobiety młode, nie są sprawcze. Każdy z Nas jest inny i wyjątkowy. 
Natura, tak to skonstruowała, aby kobiety w okresie postmenopauzalnym, miały predyktory biologiczne,  ku temu, aby wiele rzeczy ogarniać i popychać do przodu. To potencjał ludzki  - daleki od  kierunku śmietnik  i lamus. Pełnić one ważną rolę, jako ogniwo w łańcuchu rodzin i społeczności.

Menopauza - objawy wypadowe

W okresie klimakterium - przeobrażenia hormonalnego, może dojść do rozregulowania wiele funkcji organizmu. 

Psychiczne aspekty klimakterium

  • Problemy ze snem
 W okresie menopauzy wiele kobiet boryka się z zaburzeniami sny. Zaburzenia te mają różnoraką formę. Klasycznym przykładem jest nocne wybudzenie oraz bezsenność, między powiązana z zaburzeniami termoregulacyjnymi  - napadami gorąca oraz potami nocnymi. Może wstąpić nadmierna senność, w ciągu dnia oraz zwiększenie dobowego zapotrzebowania na sen, jako objaw zwolnienia pracy całego organizmu. 
  • Zmiany nastroju 
 Charakterystyczne dla tego okresu życia są  wahania nastroju. Kobieta może czuć się trochę, jak na kolejce górskiej  - raz czuje się dobrze, raz źle. Z powodów psychologicznych, ale i kaskady hormonalno - neuroprzekaźnikowej, może dochodzić do obniżenia nastroju, w tym stanów depresyjnych. Na temat depresji - więcej w oddzielanym akapicie. 
  • Drażliwość 
Te same czynniki powodują, że interakcja z ludźmi oraz radzenie sobie z codziennym problemami, może przypominać, kroczne po polu minowym - łatwo o wybuch i przeciążenie. Przy niewielkim błędzie z nieuwagi, swoim lub czyimś- spięcia i  trudności  komunikacji są murowane. Warto zacząć stosować technikę "time out "- w celu zredukowania napięcia i ustrzeżenia się działania w impulsie. Gdy czujemy, że napięcie sięga zenitu, odroczmy działanie.  
  • Zmęczenie 
Zmęczenie to bardzo charakterystycznym, czasem pierwszy objawem menopauzy. Zdarza się, że realizacja wszystkich punktów, z dobowego grafika, dla kobiety, w okresie okołomenopauzalnym, jest jak odegranie roli bohaterka filmu "Misson impossible". Zmęczenie może prowadzi do potrzeby zafundowania sobie popołudniowej drzemki. Klimakterium to często czas, weryfikacji tego, co kobieta musi, chce, co jest dla niej dobre, z czego może zrezygnować.  
  • Trudności w zakresie koncentracji  
Problemy z koncentracją to kolejny problem, który doskwiera kobietom, w okresie okołomenopauzalnym. Może prowadzić, do czasowej, mniejszej produktywności -mija.  Czasem powiązany z męczliwością, czasem obok niej. 
  • Lękliwość
Wśród kobiet w okresie menopauzy, zdarzają się takie, które dotyka problem lęku - w tym leku napadowego. Ma on wymiar psychologiczny, w tym egzystencjalny -uruchomienie kaskady przemyśleń związanych z pełnieniem  rol, konfrontacja z pytaniami, o charakterze egzystencjalnym. Mamy również biologiczne kofaktory lęku, powiązany z osłabienie zbawiennego wpływem hormonów płciowych, na poziom niektórych neurotransmiterów w mózgu.
  • Chorób neurodegeneracyjnych.  Niski poziom hormonów płciowych sprzyja rozwojowi chorób neurodegeneracyjnych.

Somatyczne aspekty menopauzy

  • Bóle mięśni i stawów -mało specyficzny objaw dla menopauzy, ale konotowany 
  • Mrowienia -tu kłaniają się zawirowania w układzie  krążenia, może dotyczyć całego ciała 
  • Bóle głowy z towarzyszącymi zawrotami głowy -świat się kreci, ale nie na wesoło
  • Uderzenia gorąca, występujące z różną częstotliwością – od jednego epizodu na tydzień, do nawet kilkunastu, w ciągu dnia z towarzyszącymi dreszczami. Medycyna wobec tego objawu nie pozostaje bezradna.  
  • Zaczerwienieniem twarzy, dekoltu -winowajcą jest żywa gra naczyniowa, powiązana ze spadkiem poziomu hormonów płciowych
  • Nadmierne poty -dokuczliwy objaw mogący wybudzać w nocy i utrudniać funkcjonowanie w ciąg dnia
  • Zaburzenia metaboliczne
            W jej ramach możemy, wymienić:

  1.  Zaburzania poziomu cholesterolu. Niedobór estrogenów prowadzi do spadku stężenia, tak zwanego dobrego cholesterolu (frakcji HDL) i do wzrostu stężenia cholesterolu LDL, zwanego złym cholesterolem. 
  2. Zaburzenia poziomu glukozy. W okresie klimakterium dochodzi do zmniejszenia wrażliwości tkanek na insulinę, która bierze udział w regulacji poziomu cukru we krwi. Menopauza sprzyja nieprawidłowym wartościom cukru we krwi. 
  3. Nadciśnienie tętnicze  powiązane ze zmianami hormonalnymi. Przyczyny nadciśnienia, w okresie menopauzy, możemy upatrywać  na kilku poziomach -dysregulacja na poziomie nerek, brak zbawiennego wpływu estrogenów,  na same naczynia oraz zatykanie naczyń krwionośnych -złym cholesterolem.
  • Zwiększenie szansy na problemy o charakterze kardiologicznym -problemy z sercem-choroba wieńcowa
  •  Tendencja do pojawienia się  osteoporozy -wpływ hormonów płciowych na nasze kości jest udowodniony -estrogeny chronią przed osteoporozą. Mniejsza ilość hormonów kobiecych może prowadzić do większej kruchość kość, stąd tak ważna jest suplementacja witaminy D 3 oraz spożywanie wapnia. 
  •  Zmiana proporcji ciała  i wzrost masy ciała. Pojawienia się tkanki tłuszczowej w okolicy brzucha, a także otłuszczeniu narządy wewnętrzne jamy brzusznej to częsty temat dotykający kobiet w okresie okołomenopauzalnym. Wraz z każdym rokiem, począwszy od 35 roku życia, sukcesywnie, zmniejsza się dobowe, stacjonarne zapotrzebowanie energetyczne. Przyjmowanie takiej samej ilości kalorii, przy takim samym poziomie wysiłku fizycznego, będzie prowadziło do przyrostu wagi. Rozregulowane hormony płciowe -prowadzą również do obniżenia/wahania poziom serotoniny w mózgu. Odpowiedzią organizmu, na taki stan rzeczy jest zwiększenie apetytu na słodycze, spożywanie słodyczy tylko pogarsza problem przyrostu wagi. 
  • Wskazówka Jak nie przytyć w okresie menopauzy? Nie tylko dieta ma znaczenie - PoradnikZdrowie.pl
  • Zmiana struktury skóry. Hormony płciowe żeńskie to substancje wpływające, także na jedność i jakość naszej skóry. Zmiany można opóźnić, stosując odpowiednio dobrane kosmetyki. Warto o tym pamiętać. 
  • Problemy urologiczne. U kobiet, w okresie menopauzy, może dochodzić również, do częstszych infekcje okolic intymnych. Zmianie ulega również flora bakteryjna okolic intymnych. Inna sprawa to osłabienia siły mięśni dna miednicy, mogące prowadzić do nietrzymania moczu. To również nie są sytuacje bez wyjścia. Urolog, ginekolog-wsparciem w problemie.  

  • Aspekty Seksualne: Według badań bardzo wiele par, w okresie okołomenopauzalnym i okołoandropauzalnym przeżywa kryzys. Utrzymywanie bliskość, na każdym  poziomie to panaceum, na zadowolenia z relacji, która budowano, niejednokrotnie przez lata. Najczęstszym obserwowanym problem par jest brak komunikacji i zrozumienia oraz opór w poproszeniu o pomoc specjalistyczną, kiedy sytuacja tego wymaga. Niejednokrotnie, nad tematem seksualności, na prośbę kobiety, pochyla się specjalista ginekolog. Czasem warto pomyśleć, o kontakcie z terapeutą/seksuologiem i poszukać w sobie akceptacji, na zmieniające się proporcje ciała i problemy wieku około i postmenopauzalnego oraz około i postandropauzalnego

Zmiany- nie zawsze muszą oznaczać pogorszenie interakcji z parterem. Kryzy może być jak diament - oszlifowany jest ozdobą, nie do skruszenia. 


Rozregulowana Psychika w okresie Menopauzy

Depresja u drzwi...


Menopauza to rozregulowana biologia mózgu.  Zdarza się, że dysregulacja hormonalna jest tak duża, a czynniki środowiskowe tak intensywne, że kobietę dotyka temat depresji
Dla zainteresowanych -post: 

Jak odróżnić depresję, od chandry ?
I czy to już, czas, aby zgłosić się do specjalisty?

Jeśli stan psychiczny, ma znamiona depresji i utrudnia codzienne funkcjonowanie, wsparcia poszukać może, w pierwszej linii, na psychoterapii. Psychoterapia to profesjonalna rozmowa. Rozmowa z psychoterapeutą, nie przypomina rozmowy z koleżanką, ani rodziną. Terapeuta, bazując na swojej wiedzy, zdobytej na szkoleniu terapeutycznym, pomaga uporządkować wiedzę danej osoby, jej własny temat. Właściwie prowadzona daje narzędzia, do szukania odpowiedzi i rozwiązań. Terapeuta nie daje gotowych rozwiązań.  Rekomendowaną terapia, w okresie menopauzy jest-  terapia w nurcie humanistycznym, behawioralno-poznawczym, egzystencjalnym, ale i integracyjnym. 

Jeśli ktoś jest sceptycznie nastawiony do psychoterapii lub nie przynosi ona pożądanego skutku, warto,  pomyślał o konsultacji z lekarzem psychiatrą. 
Kiedy depresja jest głęboka, wsparcie farmakologiczne jest konieczne. Leki pomagają wyjść z dołka, na równinę i zobaczyć piękno. Szerokie rozumiane "piękno" wcale nie znika, człowiek w depresji go po prostu nie dostrzega. Leki, to nie cudowne panaceum na wszystkie problemy świata -dają napęd do działania, przebudowy, przepracowania tego, co trudne. Nie robią jednak pracy za nas -nie dokonają zmiany otoczenia, sytuacji.  

Zarówno kobiety, jak  i mężczyzny, wobec depresji są równi. Depresja nie dyskryminuje płci. 
Depresja każdą osobę traktuje tak samo -zakrzywia widnokrąg postrzegania. Specjaliści pomagają założyć okulary, poszukać drogi wyjścia z impasu....To, co ważne to nie oceniać. 
Stawiając kropkę na "i",  humorystyczny, ale bardzo rzetelny, w swoim przekazie,  filmik  stworzony przez WHO, jak wygląda świat oczami osoby z depresją... 
Depresja i czarny pies...
Menopauza
Sposób na problemy okołomenopauzalne

Jak żyć?


Zanim zaczniesz rozpaczać... pamiętaj  "Nie jesteś sama" -  statystyki temu przeczą. 

Każdego dnia...wiele kobiet przechodzi próg okołomenopauzalny, średnio około 35-40 roku życia. 

Menopauza to jedna z rzeczy pewnych, jak to, że każda kobieta jest piękna, w swój wyjątkowy i niepowtarzalny sposób. Pewne jest również to, że tak jak przyszła, być może trochę nieproszona, tak odejdzie i nie wróci. Warto pomyśleć o tym etapie życia, w nurcie III fali CBT - Akceptacji i zaangażowania -zaakceptować, jej nieuchronność i zobaczyć, co kryje się za rogiem.  

Gdzie szukać wsparcia...?

Z pomocą przychodzi, powoli rozwijająca się branża Silver, nakierowana na osoby w 2 połowie  życia. 

Zachęcam do zapoznania się z aplikacją nakierowanej na osoby, w okresie okołomenopauzalnym.

MAMENO to odpowiedź na brak edukacji menopauzalnej w Polsce - Sukces Pisany Szminką  

Wskazana jest literatura tematu, np. publikacje wspominanie powyżej. 


HTZ - Hormonalna Terapia Zastępczą

Uciekać, czy eksplorować temat, bez zastanowienia...


Tematem leczenia i doboru HZT, czyli hormonalnej terapii zastępczej, zajmują się ginekolodzy. Po zebraniu wywiadu osobniczego i rodzinnego i przeprowadzeniu badań kontrolnych, całego organizmu, pomagają dobrać formę, dawki i preparaty, które złagodzą objawy wypadowe. 

Alternatywą, dla HTZ, są wspomniane wcześniej, preparaty naturalne, zawierają fitohormony. 
Informacji o HTZ, jest bardzo dużo, niektóre są sprzeczne. Większość sprowadzają się do stwierdzenia, że krótkotrwała, prawidłowo dobrane HTZ - nie tylko pomaga, ale i działa prozdrowotnie i kojąco, na kobietę w okresie okołomenopauzalnym. 

Przeciwskazania do HTZ, dotyczy wąskiej grupy osób. Osoby, które mają takie przeciwskazania, mogą zastosować terapie fitohormonalną oraz miejscową preparaty wspierające rozregulowany organizm- leki celowane na dany objaw, powiązany z menopauzą. 

Na koniec każdej z Pań i Panów życie szczęścia...bo jest stałe...a po drodze...dużej szczypty radości, bez względu na wiek i pochodzenie. 


Do następnego wpisu.

Popularne posty